Öğrenci Tarifeleri Rehberi – Haziran 2010

Seyfülislam Özdemir   |   6 Haziran 2010, Pazar - 02:41
Facebook Twitter FriendFeed

Avea Genç Tarife ve Mobil Öğrenci tarifelerinde fiyat değişikliğine gitmiş bu ay. Yazıda bu kısımları kalın font ile belirttim.

Hizmet sağlayıcıların üzerine düştükleri büyük müşteri gruplarından biri de elbette öğrenciler. Kurumsal müşterilerden sonra belki de en çok konuşan/mesajlaşan grup. Durum böyle olunca operatörler pastadan aldıkları payı büyütmek istiyorlar. Öğrencilerin tercih edebileceği birbirine yakın şartlardaki beş farklı tarifeyi, Avea Mobil Öğrenci, GençAvea, Turkcell gençTarife, Vodafone Yeni Cep Öğrenci ve Vodafone Cep Özgür tarifesini bu yazıda ele alıyoruz.

ogrencii

Çok fazla tarife olmadığından dolayı yüklenen kredi miktarlarına göre tarifeleri karşılaştıracağız. Faturalı öğrenci tarifesi zaten sadece Turkcell'de var. Kontörlü tarifelerde aylık periyotlarla belirli miktarlarda kontör yüklemediğinizde katlanmış fiyatlarla görüşmeye başlıyorsunuz aynı zamanda. Ayrıca bu yazıda mesaj gönderim şartlarını da ele almamız gerek zira öğrenciler oldukça fazla mesajlaşma trafiği oluşturuyor. Önce tabloyu görerek başlayalım, sonra tarifeleri yakından inceleyelim.

haziran-2010-ogrenci-tarifeleri

Tabloya Notlar:

 1. Turkcell gençTarife'de 30 TL ve üzerinde yükleme yaparsanız 10 TL de hediye geliyor ve bu hediye ile her yöne 2 saat konuşma ya da 1000 SMS satın alabiliyorsunuz.
 2. Turkcell faturalı gençTarife'de her ay sadece sabit ücret ödeyerek her yöne 2 saat ücretsiz konuşma hakkı kazanıyorsunuz.
 3. Avea Genç Avea tarifesinde 30 TL üzeri yüklemede 3 saat şebeke içi konuşma; Avea'nın her iki tarifesinde de 50 TL üzeri yüklemede 150 her yöne SMS hakkı elde ediyorsunuz.
 4. Vodafone Cep Özgür'de 30 TL üstü yüklemelerde 1 SMS sonrası 100 SMS bedava hakkınız oluyor.
 5. Avea Mobil Öğrenci tarifesinde 30 TL altı yüklemelerinizde şebeke içi fiyat diğer tarifelerin aksine sadece 7 gün için geçerli.

Şimdi tarifeleri yüklediğiniz kredi miktarına göre inceleyelim.

Faturalı gençTarife

14,5 TL aylık sabit ücretle size 2 saat her yöne konuşma süresi veriyor. Bu süre bittikten sonra tarife içerisinde 10 dakikası 12 kuruşa, Turkcell'in diğer tarifeleri de dahil herhangi bir yerle de dakikası 29 kuruşa konuşabiliyorsunuz. SMS 15 kuruş ve günlük 3 SMS'ten sonrası bedava. SMS ile işiniz çoksa Turkcell'in SMS paketlerinden satın alabilirsiniz, heryöne 100 SMS 11 ve 1000 SMS 23 TL. Diğer SMS paketlerine bakmak için buraya tıklayın.

SONUÇ: Günlük 3 kısa mesajdan sonrası bedava olduğu için ayda sınırsız mesaj gönderir ve 2 saat konuşursanız 37 liraya işinizi görürsünüz. 1000SMS paketini alsanız da hemen hemen aynı fiyata geliyor. 2 saatten daha fazla konuşacaksanız tarife içi konuşmadığınızda faturanız oldukça kabarabilir.

20 TL yüklediğinizde:

Avea Genç Avea tarifesinde size 50 kuruşa 5 dakika şebeke içi konuşma avantajını sunuyor. Diğer taraflara dakikası 40 kuruşa konuşabildiğinizden diğer hatlarla yapabileceğiniz görüşme 50 dakika ile sınırlı. 7,8 TL'ye her yöne 500 SMS alırsanız çok konuşmadığınız sürece mesaj gereksiniminizi yine de karşılayabilecektir. Ayrıca Avea MobilÖğrenci'de yapılan değişiklikle 30 TL altı yüklemelerde yedi günlüğüne de olsa şebeke içerisinde 20 dakikası 50 kuruşa konuşabilme seçeneği getirilmiş ancak bunun olumlu bir sonuç getirmesini beklememek gerekiyor, bir haftadan sonra bir aydır kredi yüklememiş sayılıyorsunuz.

Turkcell grup içi 15 dakikası 50 kuruşa konuşturuyor.Malesef ücretlendirme periyodu 900 saniye. Yani 'alo' der demez 50 kuruşunuzdan oluyorsunuz. Kontörlerinizle herhangi bir konuşma paketi almadığınızda tarifeniz dışındaki herhangi bir yeri aramanın dakikası 40 kuruş. SMS 30 kuruş ve günlük 5 SMS'ten sonrası bedava.

Vodafone Cep Öğrenci tek fiyat uygulaması yapıyor, 100 kontör yüklediğinizde dakikası 30 kuruşa her yeri arayabiliyorsunuz. Cep Özgür tarifesinde Vodafone numaraları ile 5 dakikası 40 kuruşa, diğer operatörlerle dakikası 30 kuruşa konuşabiliyorsunuz. İki tarifede de SMS 40 kuruş, ayrıca 7,8 TL'ye 9 TL'ye 3000 SMS, ya da 6 TL'ye her yöne 500 SMS satın alabiliyorsunuz.

SONUÇ: Konuşacaksanız grup içi uzun konuşmalar yapıyorsanız Avea uygun, diğer operatörleri de arayan biriyseniz Vodafone. SMS atıyorsanız Vodafone biraz daha avantajlı. 4 farklı SMS paketi var ve buradan ulaşabilirsiniz.

30 TL yüklediğinizde:

Avea tarifeleri ile diğer operatörleri dakikası 40 kuruş ücretle arıyorsunuz. Genç Avea tarifesinde şebeke içi 10 dakikası 50 kuruş; buna karşılık MobilÖğrenci tarifesinde şebeke içi 20 dakikası 50 kuruş. Genç Avea avantajlı gözükse de SMS fiyatları sizin kullanma sıklığınıza göre farkı dengeleyebilir: Genç Avea tarifesinde SMS 25 kuruş iken MobilÖğrenci'de 50 kuruş. Ama yine bir bit yeniği var: 1200 saniyelik kontör atış periyodu. Avea bir numarayı aradığınızda 10 sn konuşsanız da 20 dakika konuşsanız da aynı hesaba geliyor. Genç Avea tarifesinde 30 TL yüklediğinizde 3 saatlik şebeke içi 120 dakika her yöne konuşma süresi size bedava sunuluyor.

Turkcell size 10 TL daha hediye ediyor. Bu 10 TL'yi 2 saatlik her yöne konuşma paketi ya da şebeke içi 1000 SMS paketi almak için kullanabiliyorsunuz. Türkcell'i aramanın 15 dakikası 50 kuruş, sabit hatları aramanın dakikası 40 kuruş, diğer operatörleri aramanın dakikası 30 kuruş. SMS şartları 100 kontörde yazdıklarımızla aynı, kontör miktarına göre değişen birşey yok.

Vodafone Cep Öğrenci ile şebeke içerisinde 10 dakikası 30 kuruşa diğer operatörlerle ve sabit hatlarla dakikası 30 kuruşa konuşabiliyorsunuz. SMS şartları yine aynı,7,8 TL'ye 9 TL'ye her yöne 3000 ya da 6 TL'ye her yöne 500 SMS satın alabiliyorsunuz. Cep Özgür tarifesi ile ayda 30 TL yüklediğinizde Vodafone ile her konuşmanızda 40 kuruş düşüldükten sonra sınırsız konuşuyorsunuz. Diğer yönlerin 5 dakikası 40 kuruş.Ayrıca günlük 1 SMS'ten sonra 100 SMS bedava hakkınız oluyor, bol SMS atan biriyseniz bilginize.

SONUÇ: Konuşmaya ağırlık veriyorsanız 2 saatlik her yöne konuşma paketiyle Turkcell bir öne geçiyor. Konuşmalarınız Avea ağırlıklıysa 3 saatlik ücretsiz konuşma paketi sunduğu için Avea'yı tercih edebilirsiniz. Tüm operatörlerle uzun konuşmalar yapıyorsanız Cep Özgür'ü tercih edebilirsiniz, zira 5 dakikası 40 kuruş gayet iyi bir rakam. Bol bol SMS atıyorsanız yine Vodafone'u tercih etmeniz yararınıza olur.

Sayfalar: 1 2
Tartışma - 10 Mesaj
 1. Soner Toraman # 1

  Her güncellemesinizde malesef atladığınız bir nokta olan Turkcell faturalı genç tarifeden bahsetmek istiyorum.

  Belirttiğiniz faturalı genç tarife paketi sadece "genç paket" üyeliği olanlara yönelik bilgi veriyor.

  Aylık sabit ücret ödeme zorunluğu olan bu genç pakete üye olmadan da genç tarifeden faydalanabiliyor faturalı aboneler.

  Aylık ücret ödemediğinizde günlük bedava sms limiti 3'ten 5'e çıkıyor, her yöne aramalar 29'dan 60kr'a çıkıyor, sms'ler15kr'dan 29kr'a çıkıyor, bedava 2 saatiniz de olmuyor. Bunun dışındakiler aynı tarife üzerinden hesaplanıyor.

  Ücretlerde 1-2 kuruşluk farklar olabilir, turkcell.com'dan doğrulayabilirsiniz.

 2. Ahmet Ozan # 2

  en ölümcülleşen tarife, avea'nın heryönekamu tarifesinde indirim alındığında oluşuyor.

  16 tl'ye 1250 dakika şebeke içi, 250 dakika şebeke dışı konuşuyorum.

  öğrenci, yaşlı, genç fark etmiyor. konuşuyorsanız bundan ucuzu yok.

 3. M.Ali Yetiş # 3

  Vodafone 3000 sms'in üzerini çizmişsiniz. Devam ediyor.

 4. Bardağın Dolu Tarafı(BDT) # 4

  Turkcell'de o 30TL + 10TL durumunda ki o 10 lira, her yöne 2 saat bedava için. Her yöne 1000 Sms için de "HERYONE" yazıp "2430" a mesaj yolladınız mı, 10 TL daha verip her yöne 1000 sms kazanmış oluyorsunuz.

  Yani diyeceğim şu ki, 2 saatlik bedava ile 1000 sms ayrı kampanyalardır, ve de ikisini de aynı an da kullanabiliyorsunuz.

 5. Kürşat # 5

  Merhaba,
  Ben turkcell'in internet sitesinde faturalı genç tarife ile alakalı bir veri göremedim, galiba kaldırdılar onu, gerekli düzeltmeyi yaparsanız sevinirim.

 6. Seyfülislam Özdemir # 6

  @Soner Toraman; gözümüzden kaçmış evet. Ufacık bir bağlantıda dile getirmişler ayrıntıyı. Bu ay bitiyor zaten ama şu an düzeltiyorum.

  @Ali Yetiş; düzelttim :)

  @Kürşat; biz iki ayrı tarife olduğundan bahsediyoruz, siz yok diyorsunuz :) http://www.turkcell.com.tr/bireysel/tarifeler/faturali/digertarifeler/kampus adresinden ulaşabilirsiniz.

 7. Kürşat # 7

  @Seyfülislam Özdemir
  Diğer tarifeler sekmesine saklamışlar, görememişim. Bir de üzülmüştüm tam geçmeyi düşünürken kaldırmışlar güzelim tarifeyi diye. Düzeltmeyi yaptığınız için teşekkürler :)

 8. Kürşat # 8

  Bir sorum var. Faturalı Genç Tarife için verdiğiniz linkte Haziran sonu bitiyor diyor. Uzatılacak mı o kampanya? Bir bilginiz var mı ?

 9. beyza # 9

  avea 30 tl yüklediğm taktirde bir ay mı gecerli olacak bu heryöne 10 dk 50 kuruş olayı.. :)

 10. berat fatih çelik # 10

  turkcell genc tarife de 10 tl ye 120 dk yı nasıl alıyoz yaa ne yazıp kaça yolluyoz turkcellın sıtesıne gırdım orda yazmıyoooo…

Diğer Yayınlarımız PC Labs