Cep numarası nasıl taşınır?

Cem Kesemen   |   18 Kasım 2008, Salı - 02:24
Facebook Twitter FriendFeed

Cep numarası taşıma olayı, 9 Kasım'da devreye girdiği andan itibaren çok ilgi gördü. Biz de bir adet numarayı taşıyıp deneyimlerimizi aktarmak istedik. Kontörlü Avea hattımızı faturalı Turkcell'e taşımak için bir TurkcellExtra'ya girdik, ve orada işlemlere başladık.

Numaranızı taşımak için,

 • Numaranızı taşımak istediğiniz operatörün bir abone merkezine girip (TurkcellExtra'lar, Avea ve Vodafone şubeleri) numaranızı taşımak istediğinizi belirtmelisiniz. Numara taşıması için herhangi bir ücret talep etmiyorlar, SIM kart için dahi herhangi bir şey ödemiyorsunuz.
 • Eğer taşıyacağınız hat kendi üzerinizeyse, sorun yok, fakat başkasının üzerineyse, o zaman o kişinin de kimliğiyle birlikte orada olması gerekiyor. Ayrıca yeni taşınan hat da, eski sahibinin üzerine olmak zorunda.
 • İster faturalı, ister kontörlü olsun yeni hattınız, tıpkı sıfır bir hat alıyormuş gibi işlem yapıyorsunuz. Yani yeni hat açtırmak için gerekli tüm belgeleri hazır tutmak zorundasınız. Örneğin, faturalı hatta geçiş yapacaksanız, üzerinize olan başka bir faturalı hattı referans olarak gösterebilirsiniz, borcu yüzünden kapanma gibi bir durumu olmadığı takdirde.

Burada dikkat etmeniz gereken birkaç durum var.

 • Yeni geçeceğiniz şebeke, birçok farklı tarife sunuyor. Benim gibi aklınıza esip otoparka yürürken birden "numara taşıyacağım" diye abone merkezine dalmayın, tarife seçme çabası içerisinde yarım saatinizi kaybedersiniz. Şebekelerin web sayfalarına girin, müşteri temsilcilerini arayın, size en uygun tarifeyi numara değiştirmeye başvurmadan önce belirleyin.
 • Her şebeke numara taşıyanlar için farklı kampanyalar yapıyor. Şebekeler, numara taşıyanlara özel kampanyalar yapabilirler, bunları inceleyin. Örneğin Turkcell'in çok cazip görünen "10YTL'ye 10 saat" kampanyası var. Bu kampanyaları iyi araştırın, kampanyadan yararlanabilmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenin. (Diğer şebekelerle ilgili böyle bir kampanya bilgisi bulamadım.)
 • Numaranızı taşımaya başvurduktan sonra, üç adet sekiz saatlik dilimden birini seçmeniz isteniyor. Bu zaman dilimlerinden en uygunu 00.00-08.00 arası olanı gibi görünüyor, ve çoğunluk bu zaman dilimini seçiyormuş. (Ben "farketmez" dedim, "16.00-00.00" arasını işaretlediler.) Bu zaman dilimi içerisinden belirli bir süre hattınız tamamen iletişime kapatılıyor ve aktarma işleminiz gerçekleştiriliyor.
 • Aktarma işlemi uzun bir süreç. İki günden bir haftaya kadar sürebiliyor, fakat en son aşaması bir üstteki maddede yazdığımız hattın tamamen erişime kapatılması durumu. Son aşamaya geçerken size bir SMS'le durum bildiriliyor. Bu aşamada yeni verilen hattınızı takmanız gerekiyor. Ayrıca eğer isterseniz bu bildiri mesajının aktarmak istediğiniz numaraya değil, başka bir numaraya gönderilmesini de istebiliyorsunuz.

Ben Avea hattımı kullanmıyordum uzun zamandır, ve haliyle SIM kartımı da bulamadım. Zaten sadece kimlikle gitmek yeterli, numaranızla kimlik bilgilerinizi eşleştirip yapıyorlar kontrolü, herhangi bir ispat götürmenize gerek yok. Yukarıda da yazdığım gibi, aktarma bilgisinin asıl telefonuma gönderilmesini istedim, ve mesaj gelmeden SIM kartımı yıkık-dökük Sony Ericsson K550i'me takıp beklemeye başladım.

Avea numaramın taşınacağı Turkcell SIM kartım takılı. Henüz hat aktif değil.

Normalde "6 gün" gibi bir süre söylüyorlar her yerde, ve ben de Cumartesi günü başvurduğumdan beklemeye razıydım. Pazar günü ise aşağıdaki mesajı aldım:

Bilgilendirme mesajını taşımak istediğimden farklı bir numaraya gönderttim.

Girişte de yazdığım gibi, ben Avea'dan hiç memnun olmadığım için (durduk yere düşen kontörler, durduk yere kesilen konuşmalar, on gün sonra ulaşan SMS'ler, vs.) Turkcell'e geçmeye karar verdim. TurkcellExtra'ya girip bu isteğimi belirttim. Hemen önce bir MNP* formu doldurttular, sonra geçmek istediğim hat tipini sordular. "Benim aklımda kontörlü var, faturalının ne gibi bir cazibesi var, onu seçmemi sağlayacak" diye sordum. Sabit konuşma paketlerinden, Gold paketten bahsettiler. Bir de "10 saati 10YTL" kampanyasından… Ben de birkaç durumu daha gözönünde bulundurup Kampüscell'li faturalı hatta başvurmaya karar verdim.

Bu "10 saati 10YTL" kampanyası, biraz daha farklı bir şekilde, kontörlü hatlarda da geçerli, fakat faturalıdaki kadar cazip değil. Turkcell, faturalılarda 6 ay boyunca her ay 10YTL'ye 10 saat konuşma veriyor, diğer şebekeleri arama ise sadece dakikası 10YKr (250 dakika = 25YTL). Kontörlülerde ise bu kampanya sadece 3 ay için geçerli ve 150 kontöre (25YTL) 5 saat, 250 kontöre (39YTL) 10 saat ücretsiz konuşma veriliyor. Ayrıca diğer şebekeleri aramanın dakikası 1 kontör (250 dakika = 250 kontör = 39YTL). Yani, kaba bir hesapla, şebeke içini 10 saat, şebeke dışını 4.17 saat ararsanız faturalıda 35YTL, kontörlüde 39YTL ödüyorsunuz. Faturalılarda kullanılmayan dakikalar bir sonraki aya aktarılırken kontörlü hatlarda böyle bir durum geçerli değil.

*MNP, "Mobile Number Portability"ye verilen gereksiz bir kısaltma. "Numara taşımaya geldim." diyorsunuz, "MNP mi?" diye karşılık veriyorlar. "Numara… taşıma?" diyorsunuz, "Hah, tamam, MNP!" diyorlar. Şaşırmayın yani.

İşten güçten numara taşınabilirliğini tamamen unutup gecenin bir vakti tekrar hatırladım. Telefonumu açtım, Turkcell yazısıyla karşılaştım. Bir dakika içerisinde Turkcell ayar mesajları, beş dakika sonra da "10 saati 10YTL" kampanyasının mesajı geldi.

53X'li numara kullananlar için şaşırtıcı bir ekran görüntüsü değil aslında. Ama bu hat, aslında 0555'li bir numara. Hatta, yazın: 0555 731 3-- Ehm.

EKLEME (18.11.2008 – 11:17): Avea herhalde herkesin Turkcell ve Vodafone'dan kopup kendisine geçeceğini düşünmüş, tam tersinin olabileceğine ihtimal vermemiş. Bu sabah gelen SMS'i aktarıyorum:

Hattınız dış aramalara kapalıdır. Kontör yükleyin, hem hattınız dış aramalara açılsın, hem de mevcut kontörlerinizi kullanın.

Hemen arkasından ise şu geldi, "ONEMLIBILGI"den:

Hattınızın iptal edilmemesi için acilen kontör yüklemeniz gerekmektedir. Yükleme yaptıysanız lütfen bu uyarıyı dikkate almayın. Bilgi için: 500'ü arayın.

Ve hayır, 3 aydan daha uzun bir süre önce değildi en son kontör yüklemem. Bu mesajların garip olmasının nedeni de o.

Tartışma - 43 Mesaj
 1. S@N@Ne!!! # 1

  Ben de Avea'dan Turkcell'e geçtim. Altı gün dediler ama iki günde işlem tamamlandı.

  Ben numara taşırken saat dilimlerinden bahsetmediler. Ben sorunca "Zaten en iyisini işaretledik." dediler.

  İşlem tamamlandıkta sonra satış görevlisiyle aramızdaki diyalog da görülmeye değerdi:

  S(*1)= Neden daha önce Turkcell'e geçmedin ki?
  B(*2)= Bedava sms verdiniz de geçmedik mi?
  S= Ama bizde de var?
  B= Ama Turkcell'i olan arkadaşım yok?
  S= Turkcell'e sahip büyük çoğunluktan değilsiniz o zaman.
  B= Şikayetlerini duyduğumu sanmıyorum.
  S=Diğer operatörlerde ne varsa Turkcell'de bir fazlası var.
  B= Evet, fiyat olarak.

  Son cevabımdan sonra diyalog kesildi. Turkcell'in kullandığı bant frekansından ve baz istasyonu sayısından dolayı görüşme kalitesinde üstünlüğü var. Yoksa bu mesajda ismi zikredilmeyen üçüncü operatöre geçerdim.

  Birde Turkcell'in kaybettiğinin üç katı müşteri kazandığı(*3) yolunda bir haber var. Ne kadar doğrdur bilemem.

  (1*)= Satış görevlisi
  (2*)= Ben
  (3*)= http://www.haberturk.com/haber.asp?id=108666&cat=130&dt=2008/11/14

 2. Mesudum # 2

  Ben eski zamanlarda Telsim'e ve yöneticilerine, teknik ekiplerine az sövmemiştim. Nişanlılık dönemimde ses net gelsin diye en soğuk odaya, hatta merdivene çıkıp titrediğimi bilirim. Şu anda eşim olan şahıs da mutfakta titremiş :) Hey gidi günler! Belki de askerdeyken arkadaşlarımın Telsim 22:00'den sonra bedava durumlarına gülmemeden sonra bir kaçından beddua almışımdır.

  Türkcell bana o günlerde yetişmedi işte. Hatta şimdi bile bir Cep-Aile paketi yok. Malum, işten eve gelirken hemen bir bedava SMS, "Ekmek, maydonos, peçete, gazoz vs alınacak…" şeklinde talimatlarla yüklü. Hem unutma derdi yok, hem net. İstersem de açıp konuşabiliyorum, 5 dakikası 1 kontör. Hem de eskisi gibi kesilme, hışırdama falan yok. Çok aştı kendinin. Ama SMS tercihimden dolayı hala 550 kontörüm var ve eşim devamlı sulanıp duruyor.

  Şu anda anladığım kadarıyla kişi öğrenci değilse Avea en mantıksız seçim. Tek özelliği, zaman zaman ucuz olması ve öğrencilerin çoğunun Avea olması nedeniyle bulundurmakta fayda olması.

  Keşke yakında 3G gelse de bir rekabet ortamı daha yakalanilse. Yoksa Türkcell burada da çıramızı yakacak. Bu ne yaw, paket almazsan 1MB WAP 7YTL. Bir iki siteye Edge ile girdin mi oluyor zaten.

  Uzar. Hatta uzattım bile. Daha uzamasın.

  .oO°Oo.

 3. mehmet k. # 3

  Bende mobil internet paketleri nedeniyle Turkcell'i tercih etmeye devam ediyorum.
  100Mb = 9YTL gerçi 100Mb 'ı çoğu zaman harcayamıyorum ama için rahat oluyor.

 4. BARIŞ # 4

  Bence Avea'ya biraz haksızlık ediliyor gibime geliyor.Kapsama alanı dışındaki ufak tefek sorunlar dışında tercih edilebilirliği en yüksek olan GSM operatörü diye düşünüyorum.

  Bu eksikliklerin en büyük nedeni ve kaynağı da zaten Türkcell.. Elindeki imkanları ve ilk olmanın verdiği avantajları tamamen haksız rekabet için kullanıyor ve bunun da ceremesini kullanıcılar ödüyor.

  Avea'dan daha ucuz olduğu iddia edenlere sadece şaşarım.Senelerce bizi sömürüp sonrada en ucuz biziz diyenlere bu zamana kadar nerdeydiniz demek gerekmiyor mu sizce? Madem bu kadar ucuzdunuz bu zamana kadar bizi sömürürken neden bunu hissedemedik.

  Gerçi biraz reklam gibi oldu ama yukarıdaki mesajların yanında çok daha masum kalır diye düşünüyorum.

  Herkese iyi günler, ha son bir söz döylemek gerekirse

  TERCİHİNİZ DOĞRU YAPIN, MUTLU KALIN

 5. tester # 5

  @ S@N@Ne!!!>>

  "S=Diğer operatörlerde ne varsa Turkcell'de bir fazlası var.
  B= Evet, fiyat olarak."

  bu kısmını okurken yüzümde beliren tebessüm için teşekkür ederim, ve size canı gönülden katılıyorum çok güzel bir cevap vermişsiniz.

 6. Cem Kesemen # 7

  @Mesudum: Turkcell'in şu anda "1YTL'ye internet" kampanyası var. "1" yazıp "2260"a gönderiyorsunuz, o gün içerisinde kullanmak için 30MB'niz oluyor. Ben bir haftamı o paketle geçirdiğimi, üstelik bilgisayardan bağlanmak için kullandığımı bilirim. :)

  @BARIŞ: Avea'ya haksızlık ettiğimiz yok. Tamamen kişisel tercihlerimden ve tecrübelerimden dolayı yaptım geçişimi. Ayrıca isterseniz bir sorun, 500 veya 5000 SMS'lik paket alanlar gerçekten 500 veya 5000 SMS atabiliyor muymuş? Bugüne kadar bu paketleri tercih eden her arkadaşım, sıklıkla "1 SMS gönderince 3-4 SMS'lik hakkın gittiğinden" yakınıyordu. Her zaman olmuyormuş, ama başına gelmeyen de yoktu.

 7. fatih11 # 8

  Son zamanlarda hem türkcell hemde avea kullanıyorum. Avea sınırsız kamu tarifesinde türkcell ise bizbizecell'de türkcellileri aramak için dakikada 4 kontür veriyorum buda dakikada 65 kuruş ediyor. Aveadan türkcelli aramak ise 35 kuruş. Ayrıca ben ses kalitesi, kapsama alanı gibi konulardada bir sıkıntı yaşamıyorum. Ama yapilan 95bin taşımanın 75bini turkcell'e olmuş buda ciddi bir rakam.

 8. babacan # 9

  1995 senesinden beri turkcell kullanıyorum. bir iki kere kızdırdılar beni o kadar. numaramı bile değiştirmedim, 13 senedir aynı.

 9. Erdem ÇAY # 11

  Avea mobil öğrenci kullanıyorum.Her ay 500SMS alıyorum ve her ay Patlican ile 150 üzeri yüklemelerde avea içi 180dk kazanıyorum.Evimde avea 5 üzerinen 2 çekiyor bazen konusmakta zorluk çekiyorum ancak yukarıda bahsedilen ne fazladan kontor kesilmesi ne mesaj gitmeme hiçbir şey olmuyor.180dk saniyesi saniyesine sayılıyor ayrıca 1 mesaj attığımda 10 tane gitmesi gibi bir durum yok.Bu bazı telefonların avea'nın elime ulaştı msajını alamamasından kaynaklanmakta.Bunu telefonun çekiş gücü ve o an hareket anında olup olmadığınızda etkilemekte.Sadece avea'da olmuyor bu olay.Kısacası AVEA'dan çok memnunum yukarıdaki eleştirileri haketmiyor bence.Diğer şirketlerin daha iyi çekim alanları olduğu ise doğrudur.

 10. Cem Kesemen # 12

  @Erdem ÇAY: Bunlar eleştiri değil, kendimden ve etrafımdaki insanlardan yaptığım gözlemler. Herkes şikayetçi bu durumdan, yirmi kişiden sadece biri senin gibi "yok böyle bir şey" diyor.

 11. blackice # 13

  yıllardır turkcell kullanıyordum sms ve üniversitenin getirdiği ortamı düşününce aveasız öğrenci yok gibi birşey. ama gel gör ki aveadan memnun değilim gerek konuşma (ücretsiz konuşma kastım değil)açısından gerek sms açısından olsun. turkcelli bıraktığımda 2kont. e mesaj atılıyordu şimdi gel gör ki gerçekten diğerlerine göre uygun pozisyona gelmiş. iyi ki eski hattımı iptal ettirtmedim diyorum..

  @Cem Kesemen
  aveadaki smsleri bitirmiye çalımıyoruz avea kendi kendine bitirtiyor bize. o yollanılan smslerin hiçbiri zamanında ulaşmıyor. beklemede kalıyor arkasından aynı mesajı 3-4 kere atınca ıclerınden 1-2 tanesi anca iletilebiliyor. Aveada 20-25 mesajın hiç iletilmediğini bilirim,

 12. jeep # 14

  Vodafone'nun en son çıkarttığı sınırsız tarifesini inceliyoruz şirket olarak. Hiçte fena durmuyor. Rekabet güzeldir güzel. :)

  Vakti zamanında Telsim olmasa ne Genç Turkcell diye bir şey olurdu nede Turkcell'de bu fiyatlar.

  Telsim'in agresif politikaları Turkcell'i iyi yola getirmiştir. Esasında Cem uzan demek lazım. :D Hatırlayanız olur belki Rumeli Telekom diye bir firmadan Veezy paketleri satmıştı. Diğer firmaların bir aylık sınırsız internet paketinin fiyatına yaklaşık bir senelik sınırsız paketi.:D

  Ehh Avea'da kamunun, memurların gözdesi.

  Vodafone son çıkardığı limitsiz tarifelerle çok yol alabilir.
  Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki (İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirde) Turkcell ve Vodafone hizmet kalitesi arasında bir fark kalmamıştır. Diğer illerde durum nasıl bilemiyorum.

  Turkcell'in o eski şehir efsanesi olan hizmet kalitesi artık bir farkındalık yaratmıyor! Zaten bir farklılık değil ZORUNLULUK HALİNİ ALMIŞTIR.

  O kadar para veriyoruz. Zahmet olmazsa GSM operatörleri gereken kalitede hizmet versinler.

  Hizmet kalitesi konusunda Avea ne yazık ki en üzüntü verici şirket konumunda. Sanırım memurlar hatları dolduruyor. :)

 13. tamay # 15

  Reklam kokan hareketler bunlar mayk. Burada işlem mi anlatılmış, üstü örtülü Türkçell in tarifesinin reklamı mı yapılmış? O zaman bir soru soarayım bende bu 10 saat herkese var mı? 6 aydan sonra Türkçell nasıl bir iyilik düşünüyor aboneye? 12 aylık sözleşme yalan değil mi birisi yalan desin?

 14. avea kullanan adam # 16

  antalya'da ikamet ediyorum hem turkcell hemde avea hat sahibiyim ve avea'dan son derece memnunum turkcell hattı arkadaşların isteği ile aldım kampuscell olayı yüzünden

  ayrıca yazıyı turkcell hazırlasa bu kadar reklamını yapmazdı , bu tip yazıların yayınlanması dert yandığınız haksız rekabete biraz daha katkı sağlar bu sayfa bir forum sayfası değil ki kişisel görüşlerinide hop diye aktarasın

  turkcell kadar itici bir marka varsa oda google'dır ikiside sahip olduklarını daha iyiyi sunmak yerine daha çok vurucu hamleler için kullanıyorlar

  bu yazıyı yazan arkadaşı taraflı tutumdan dolayı olumsuz yönde eleştiriyorum

 15. Cem Kesemen # 17

  Reklam kokan hareketler değil bunlar. Eğer Turkcell'den memnun olmayıp Avea veya Vodafone'a geçmeye çalışsaydım, o zaman onu yazardım.

  Ayrıca, ikinci madde listesindeki ikinci maddeyi yanlış yazmışım. Sadece Turkcell numara taşıyanlara özel kampanya yapıyor. Veya diğer firmalar o kampanyaları web sitelerinde çok güzel gizlemeyi becermişler.

  "Bu yazıyı yazan arkadaş", yani ben, evet, taraflıydı yazıyı yazarken. İtiraz etmedim ki buna ben? "Avea'yı sevmiyorum, Turkcell'e geçtim" dedim. Ve iki paragraf yararlı, her şebekede geçerli maddeden bahsettikten sonra bir paragrafta da neden Turkcell'i ve faturalı hattı seçtiğimi anlattım. Bir tek Turkcell böyle bir kampanya yapıyor, ondan bahsettim. Avea'yla Vodafone da benzerini yapsın, onu da yazalım.

 16. turbolog # 18

  Bütün tarifeler pahalı. Nokia 6600 çıktığı zamanlarda onunla internete girmiştim 600-700 kontörümü yemişti tcell… 3 operatör de birbirinden beter. tcellim vardı kapattım aria kurulduğundan beri 555li hattım var ama genel olarak pahalı geliyor hala. Kablosuz net heryerde olsa da bedava konuşsak artık.

 17. @tamayk: Reklam ithamı en çok içerlediğimiz yorumlardan biri ve çok şükür belli ilkeler doğrultusunda yazdığımızdan, her seferinde kuru-sıkı kalıyor. Kaç sayfa yazıya "reklam kokuyor" diye tek tümce yazmak yerine buyurun foruma, bir sayfa da siz yazın, gerçeği neymiş, ne değilmiş herkese öğretin, kanıtlarını serin orta yere. Bu tip bir teşebbüs işimize bile gelir; böylece farkımız daha da belirginleşir.

  @avea kullanan adam: Ben sizinki gibi bir beklentiyle yaklaşmadığım için, önce bir garipsedim. Sizinki gibi bir beklentiyle baktığımız zaman taraflı görünüyor haklısınız ama herkesin sizin deneyiminizin aynısını yaşamak zorunda olmadığını hesaba katarsak, siz de taraflı yaklaşmıyor musunuz? :) Yazı gayet açık: "ben Avea'dan hiç memnun olmadığım için…". Kişisel görüş tümcesi bu. Sizin ihtiyacınızı karşılaması herkesin ihtiyacını karşıladığı anlamına gelmiyor; hatta bu yazı reklamsa, "Google da Turkcell de darbe vurmak için kullanıyor" gibi, kişisel görüşten uzak, "kim ne derse desin doğrusu budur" şeklinde bir yorum nedir bilmiyorum… :)

 18. XinT 4 HIm # 20

  Akradaslar yani numara deştirince numara basındaki kod aynımı kalıo?

  Misal:535xxx xxxx gibi bir numara avea gecince de numara bölemi kalıcak yoksa 555 xxx xxxx mi olacak,?Bu konuda yardım lutfen!

 19. DDGuclu # 22

  @XinT 4 HIm : Zaten numara taşımanın amacı bu. Telefon numaranız aynı kalacak sadece operatörünüz değişecek. Değiştirmek isterseniz yani Turkcell'den Avea'ya geçecekseniz numaranız yine 0535…. olarak kalacaktır.

 20. FLeTCh # 23

  bu durduk kontor yeme muhabbeti turkcellde başıma defalarca geldi.avea da sadece 2 kez geldi.uzun vadede turkcell yerine vodafone düşünüyorum ama etrafımda çoğu kişi turkcell ve avea kullandığı için bir süre daha böyle devam edeceğim sanırım.numara taşınma olayı içinse söyleyebilecek fazla birşey yok aslında geç kalınmış bir uygulama hayırlı olsun diyelim

 21. DDGuclu # 24

  Şahsi görüşüm, konuşmak için Turkcell, mesaj çekmek için Avea. Vodafone daha sitelerini bile adam gibi yenilemedi. Girin bakın, hatta bizim incelemelere de bakın; Turkcell'de o kadar fazla çeşit konuşma paketi var ki, herkes kendine yönelik bir paket bulabiliyor. Avea, Turkcell ile yarışmak için bazı paketlerinin aynısını yapmış zaten. Vodafone'a bakın, bırakın yeni paket türetmeyi, eski paketlerinin yarısından çoğunu kapamış.

  Yurt dışını aricam dedim acaba hangisi daha ucuzdur, Vodafone dünya devi ama en pahalı yine o çıktı, şaştım kaldım. Turkcell ve Avea'nın hemen hemen aynı tarifesi var burada da.

  Lakin, telefonumun her yerde çekmesi, servis kalitesi açısından Turkcell'i tercih ediyorum. Avea iyi hoş güzel diyenlerin hepsi her yerde çekmemesi, konuşurken yarıda kesilmesi ve bazen alakasız kontor alımlarından müzdarip.

  Turkcell'de de çok olurdu bundan 5-6 sene önce. Ama şu anda eğer siz gidip bilmeden o melodi senin, bu servis benim mesajlarına evet yazıp yollamamışsanız kontor gitmiyor kafadan.

  Zaten Turkcell'in piyasada daha iyi olmasının başlıca sebebi en eski firma olması ve pazarlamadaki üstün çalışmaları. Yine burada da yazıyorum, bir öğrenci olarak, Mc Donalds'tan 1 menümü bedava alırım, sinemaya yarı fiyatına girerim, kampuslu arkadaşlarımla (ki hemen hemen hepsi) 10 dakkası 1 kontore konusurum; buna karşılık da 1-2 ytl fazladan kontor parası veririm diğer öperatörlere kıyasla.

  Bir operatörün savunmasını ya da karalamasını yapmadan düzgün araştırın öyle konuşun. Yoksa insanları zan altında bırakırsınız.

  Reklam kokuyor diyenlere de yanıtım şudur: CEPLAB'da kaç tane firma reklamı görüyorsunuz? Bu arada evet google'dan reklam alıyoruz :)

 22. tester # 25

  Açıkçası Turkcell'in hizmet kalitesini eleştirmek gibi bir şey yapmayacağım. Türkcell’in fiyatlandırma politikasını bir kenara bırakacak olursak, gerek iletişimin kalitesi ve gerek sürekliliği açısından Turkcell sektörde öncü bir firma ki bunu da anlayışla karşılıyorum.

  "Turkcell neden iyi ?" tartışmasına girmeyeceğim herkes bir şeyler anlatmış zaten.

  Ben bundan yıllar önce 535* denen adı batasıca hat çıktıktan bir süre sonra almıştım telefonumu(535 949 18 31) hala hatırlarım Allahın belasını.(yok Allah'ın ne günahı var ki bu iş de Türkcell’in belası demek lazım) ). Kontörde 2.75-3,5 liramıydı neydi yalanda olmasın çok net hatırlamıyorum.

  O zamanlar Turkcell kendi içinde dakikası 4 kontöre hizmet veriyordu diğer operatörler ve sabit hatlara(telsim den başka operatör yoktu zaten) ise dakikası 11 kontör idi.

  Şuan şartlar hala öylemi pek bilmiyorum. O hattı yaklaşık 3 yıl kullandım sonra fırlattım attım.
  1 sene kadar direndim telefon kullanmamak için.

  Sonra Aria ve sonrasında Aycell peydahlandı, Aria'dan umutluydum Telecom Italia ve İş bankası bu işi kıvırır bu Turkcell illetinden bizi kurtarır diyordum.Lakin sonucu biliyorsunuz….

  Sonrasında bir mesajın bir kontör olması ve kontörün nispeten ucuz olması nedeniyle Aycell(Avea) aldım. Oda zaten bir süre sonra darboğazdaki Aria ile birleşip Avea adını aldı.

  O hattan aslında bir şikâyetim olmamıştı ama kaybettim işte.İçinde 87 kontör vardı içime oturdu.Yapacak bir şey yok içtik suyu üstüne.

  Sonra Telsimin özelleştirileceğini duydum ve içten içe Umarım Vodafone olur dedim. Ne olur Vodafone olsun. Turkcell çok büyümüştü haddinden fazla, öyle ki kendi vatandaşından emdiği paralarla çevre ülkelerde yatırıma başladı ve o ülkelerde burada olduğundan çok daha ucuza hizmet verdi.

  Diğer bir değişle benim paramı aleme peşkeş çekti…(bu kısmına isyan edecek çok adam vardır aranızda, isteyen istediğini düşünsün olaya benim bakış açım bu)

  Neden Vodafone olsun diye umdum ? Zira Turkcell'e ancak küresel bir dev bu pazarda geri adım attırabilir ve dengeleri değiştirebilir diye düşündüm.

  Vodafone gerçektende umduğum ve aslında ön gördüğüm gibi ihaleyi kazandı.Ama sonuç tam olarak beklediğim gibi oldu mu ? Nerde….

  Vodafone burada çok büyük taktiksel hatalara düştü. Ve bence en büyük hatası da, ihale için ödemiş olduğu parayı da hemen müstakbel abonelerinden tahsil etmeye çalışmış olması.

  Oysaki olması gereken, zaten canından bezmiş olan abonelerin sıkıntılarını hızlıca gidermek ve alt yapıyı geliştirmek olmalıydı.

  Vodafone şu gerçeği göremedi:Türkiye’de insan Turkcell gibi bir firma varken neden başka operatör kullanır ? Maddiyata önem verirde ondan!

  Sen rekabetçi bir fiyat politikası ile Türk gsm pazarında eşi görülmemiş kampanyalar düzenlemezsen nasıl mevcut abone sayını koruyup bir yandan da bu sayıyı arttıracaksın ki ?
  Ki sen bunu diğer birçok ülkede yapmış ve nice sektör devlerini saha dışına itmeyi başarmış bir firmasın.

  Peki, neden Türkiye’de böyle olmadı ? Sebebi açık Yurdum insanını iyi analiz edemediler de ondan.

  Her neyse laf boşuna uzamasın. An itibari ile Vodafone Türkiye’de hizmet vermeye başladığından beri Vodafone abonesiyim. 542'li hattımı önceleri kontörlü idi şimdi ise faturalı. Hatta yanına 545'li bir hat daha aldım o ise kontörlü.

  Gelelim kullanım tecrübelerime; çanakkale'de Elazığ’da Sakarya’da ve İstanbul'da hat kullanım deneyimlerim oldu ve hala İstanbul'dayım(ne yapayım kız kulesini görmeden yaşayamıyorum).

  Kontörlü hatlarda en makul olan tarife Cep öğrenci tarifesi; 100 kontöre 100 sms(artık her yöne) 250 kontöre 250 sms veriliyor. Yetmez diyenlere şebeke içi olmak kaydı ile 15 kontör karşılığında 7 gün süre ile 5000 sms hakkı veriliyor.( Yalan yok ara sıra ama çoook nadiren mesajların bazen geç ulaştıkları şahit oldum bu 5000 sms kampanyası çıktığından beri)

  Konuşmanın 5 dakikası ise 1 kontör seçtiğiniz 10 numara ile elbette.

  Gelelim ses kalitesine, bilmiyorum bu konuda birçok insan beni yadırgayabilir, ama bana uzunca bir süredir hatta Telsim zamanlarından beri, şayet görüşmede bir kopukluk olmuyorsa ki Telsim zamanında çok olurdu bu, Ses kalitesi tüm operatörlerden daha yüksek. Yüksekten kastım şu: sabit telefonda konuşur gibi yada yüz yüze ancak mono bir ses gibi net ve gerçekçi geliyor.

  Turkcell'de ses sanki biraz daha robotik yada mekanik geliyor bilmem izahını doğru yapabildim mi ama az çok anladığınızı umuyorum.

  Şu gün itibari ile konuşacak olursak Vodafone da herhangi bir ses sıkıntısı yaşamıyorum. Sinyali kuvvetli ses oldukça net.

  Gelelim son olaya, Vodafone yeni bir tarife ile beni kandırmayı başardı Cep Limitsiz! Seç konuş tarifesinden faydalanıyorken bu kampanyayı görünce şatları inceledim ve geçmeye karar verdim.

  Esaslara gelecek olursak, Ayda 30ytl'ye tüm verilerde dahil olmak üzere 30 YTL dikkatinizi çekerim dilediğiniz Vodafone numarası ile istediğiniz kadar konuşabiliyorsunuz. Tek bir sınır var oda bir görüşme 79dk'yı geçmemek kaydı ile.Pratik anlamda ayda 30 YTL bayılırsanız ay içinde dilediğiniz tüm Vodafone numaralarını ücretsiz olarak arayabilirsiniz.

  Üstüne bir 5 lirada daha toslanırsanız sınırsız şebeke içi sms iniz de oluverir.

  Şayet bir adet 5 lira daha kaptıracak kadar gönlü senginseniz, diğer operatörleri dakikası 12,5ykr den arayabilirsiniz.

  Şirketlere özel kampanyaları burada açıklama gereği duymayacağım lakin bir bakmanızda fayda var.

  Gelelim Vodafone un dingilliklerine;

  O nasıl bir web sitesidir ya Rabbim ?
  Php ile kodlanıp Firefox'da arıza çıkaran az sayıdaki siteden biride Vodafone tr….

  Çoğu zaman işlemleriniz yarım kalıyor…
  Butonlar tilkide çalışmıyor.
  Bir şeyi arayıp bulmak bazen ölüm olabiliyor.
  Numara taşıma diye bir şey varsa ve ben bundan potansiyel müşteri bekliyorsam bunu siteme öyle bir koyarım ki tabiri caizse adamın gözüne sokarım.

  Ama yok, bu adamlar adeta sakla sakla görmesinler gibi bir maksatla tasarlamışlar sanki sitelerini.

  Velhasıl laf çok uzadı, demem o ki Vodafone hala olması gerektiği yerde değil keza Avea'da öyle.

  Ama öyle yada böyle bu 2 firma sayesinde Turkcell azda olsa bir silkelendi ve bizlerin birer lahana olmadığını anladı.Hoş hala saman altından su yürütüyor adamlar ama can çıkar huy çıkmaz demişler zorla değil ya canım, isteyen kullansın.

  Ben Vodafone ile devam edeceğim çok ciddi bir yamuk yapmadıkları suretle de bu fikrim kolay değişmez. Avea yada başarılar diliyorum Sektörde farklı renklerin olması her zaman iyidir.

  Ve son dileğim,

  Sevgili Vodafone, senden ricam Allah rızası için şu internet tarifelerine bir el at kurbanın olayım edge denen şeyi baz istasyonun destekliyor ama sen desteklemiyorsun 3g'yi bekliyorum diyorsun oda ne zaman gelecek meçhul.

  Yahu ben google maps için her zaman wifi mi bulmak zorunda kalacağım ? El insaf canım!

 23. sms55 # 26

  Oy oy oy…
  Ne döktürmüşsün be sevgili @tester
  Ellerine sağlık…

 24. tamayk # 27

  Şimdi bu olaya reklam kokan hareket dememin nedeni; sizin işlemi anlatırken , tarifeyi övmek ve diğer şebekenin kötülüğünü belirtmekteki ifadeleriniz yüzündendir.İşlem şöyle oluyor şunlar gerekiyor dense idi bir sözüm olmazdı emin olun.Verdiğiniz bilginin eksik yanları olduğu içinde yukarıda bazı sorular sordum. Siz bunların cevabını biliyor musunuz? Tamam numara taşıma işinden en zararlı çıkacak olan firma Türkçell olacak bu açık. Bu kampanyaya severlerinin gözüne kaşına vurulduğu için başlamadığını anlamak için eski Türkçell faturalarımızı karıştırmamız gerekmiyor. İyi de propaganda yapıyor anladık bunu da ama yine hinlik cinlik yapmıyor ve müşterisini rahata alıştırmamak için elinden geleni ardına koymuyor mu? Yok iyisini yapıyor diyen varsa yukarıdaki sorularıma cevap rica edeyim. Madem benden paylaşım istediniz bende kendi görüşümü yazayım o zaman. Ben belli bir bedel karşılığı firmadan sınırlı bir özgürlük istiyorum. Yani yok onu ararsan bu kadar yok mesaj şöyle, yok bugün git haftada iki gün gel işi benim iletişim anlayışıma uymuyor. Neyse parası vereyim ama sınırlama olmasın istiyorum. Bu kriterlerime en çok uyan tarifeyi de avea yada buldum. Yaşadığım yer küçük olduğu için belki iletişimde herhangi bir sorun yaşamıyorum. Ayda 36 ytl (net)ödüyor heryöne 300 dakika görüşüyorum. Başka bir firma daha iyisini sunarsa hay hay ben hazırım nereye taşınayım.

 25. 19yusuf # 28

  Valla vodafone ilk çıktığında 100 kontor 150 kontor kartlarını atıyorum 10 liralık 20 liralık yapınca çok hoşuma gitmişti. Turkcell 100 kontor alacağım biri 18 lira biri 16.5 lira biri 17 lira her esnaf kafasına göre ücretlendirme yapıyor. Hiç değilse Turkcell tavsiye edilen satış fiyatı tarzı birşey yazsa da üzerine şu sinir işten kurtulsak.

  Ben turkcell kampuscell liyim. Turkcell içi her ay 120 dk kampuslu içi 10 dk 1 kontor ve 1 sms 1 kontordu sanırım her yone. Tcell iyi şimdilik ama vodafone a geçebilirim. Reklamlarına sempati duyuyorum.

 26. shadowdeath # 29

  Turkcell sponsorluğunda kaleme alınmış, yapılmış bir haber imajı çizilmiş. Tarafız olması için, habere konu olan diğer operatörlerin de (Vodafone ve Avea) taşıma işlemlerinin aşmalarının ele alınması ve değerlendirmeye alınması gerekiyor.

  1997 den bu yana Vodefone-Telsim kullanıyorum ve şu ana kadar hiçbir şikayetim olmadı. Turkcell kullanan bir çok arkadaşım var ve buna rağmen hala Vodafone da kalmayı tercih ediyorum. Çünkü bu zamana kadar seçtiğim tarifeler nedeniyle ucuza konuştuğumu biliyorum. Kamu tarifesi sayesinde ailemdeki herkesi 0,05 YKR'a arayabiliyorum. Diğer operatörler ise 0,25 YKR.
  En çok kimininle konuşuyorsanız siz de ona göre hat ve tarife seçip çok daha ucuza konuşabilirsiniz. Bu birazcık araştırma yapmak ve imkanlarla alakalı.
  Mesela kız arkadaşımın Avea Kamu hattı olması sebebiyle, Avea hat alıp kamu tarifesini seçtim. Bu sayede süre hesaplamaksızın, sınırsız çok daha ucuza konuşabiliyoruz. Kamu tarifesi olmayanları ve diğer operatörden birkaç kişiyi de 15-20 dakika aradığınızı da düşünürsek eğer Aylık en fazla 25YTL ödüyorsunuz.
  Turkcell kullanan arkadaşlarımı da aramak ve onlarla yaptığım maksimum 30-40 dakika konuşmayı çok ucuza konuşacağım diye de yeni bir hat+cep telf. almaya veya Turkcell'e numara taşımaya değmeyeceğini düşünüyorum.

  Bu numara taşıma işinde insanların ileride ne gibi problemlerle karşılaşacaklarını düşünmeleri de gerek.
  Örneğin ben Vodafone numarası olan ve Vodafone kullandığını bildiğim bir arkadaşımın Turkcell e geçtiğinden haberim yok, diyelim. Ben nasıl olsa Vodafone la ucuza konuşuyorum diye rahat rahat konuşmayı uzatırken, ay sonunda gelecek kabarık faturadan haberim yok. Ben bir dahaki sefere o arkadaşımla o kadar uzun konuşur muyum peki ?

  Aramalarda operatörler arasında tonlama farkı vs olacakmış. Kim algılar bunu veya kaç kişi umursar ki…

  Burada operatörlerin yapacağı tek bir hamle kalıyor. Operatörler arası fahiş fiyat farkını kaldırmak olacaktır. Bu uygulamayı bakın görün, insanların şikayet etmeleri başlayınca ister istemez yapacaklar.
  Hangi yönü hangi operatörü aradığın önemsiz olacak ve her operatörle aynı şebeke içindeymişsin gibi konuşacağız. Ben bu hamleyi ilk olarak Vodafone dan bekliyorum.
  Neden mi ?
  Numara taşıma işlemi haberleri çıkınca Vodafone kamu tarifelerinde hemen bir fiyat düzenlemesine gitti ve hangi operatör olursa olsun fiyatları düşürdü ve hepsini tek bir fiyat yaptı. Grup içi hariç diğer operatörler 0,25 YKR/dakika…

  Turkcell in servisleri hizmetleri bilmem neleri daha iyiymiş vs vs. Kullanmadığım tonca özellik Avea ve Vodafone'da da var. Ne yapalım yani, servislerini kullananlara mutluluklar.

  Ses kalitesi de süpermiş. Allaha şükür sağır değilim ki, karşıdakini çok rahat duyuyorum :) Ses kalitesi operatörden daha çok kullandığınız cep telf. cihazıyla alakalı bir durum. İnsanları kandırmak ne kadar da kolay…

  Avea dan herkesin şikayeti var ve benim de. Nasıl bir baz istasyonu yapıyorlarsa artık, iş yerinde merdivenden iki adım atıyorum, hat gidiyor. Aynı iş yerinde, yerin iki kat altına iniyorum ve betonarme duvarların arasında vodafone hiçbir bar kaybetmeden çekmeye devam ediyor. Ama aynı yerde arkadaşın Turkcell hattı da nanay diyor.

  Bu tartışma bitmez, sürer gider.

  Kaliteyi pahalıya alacak kadar zengin değilim.
  İyi geceler herkese…

 27. Cem Kesemen # 30

  @shadowdeath: Keşke Turkcell sponsorluğunda yapsaydık bu haberi, en azından para kazanırdık. :)
  Buyrun siz taşıyın Turkcell numaranızı Avea'ya Vodafone'a, forumda yazın, anasayfadan yayınlayalım.

  Benim tercihim Avea'dan kurtulup Turkcell'e geçmekti. Beni bilen bilir zaten, rahatlığı ucuzluğa tercih eden biriyim, bu nedenle Avea'da kalıp 3 kuruşa saçımı başımı yolmaktansa Turkcell'e geçip 5 kuruşa ahenkle dans eden saçlara sahip olmak istiyorum. 6 kuruş yapalım şunu, şampuan parası da var çünkü işin içinde.

  Ayrıca, ses kalitesi de "düzmece" bir iddia değil. Aynı cep telefonunda hem Avea hem Turkcell'i kullanın, farkı göreceksiniz.

 28. Avea Turkcell # 31

  burda herkez sanırım hep türkcelli savunmuş iletişim kalitesi daha iyi diye ancak ben size kendi tecrübelerimden bassedeyim önceliklen bahsedildiği gibi daha iyi ses kalitesi olduğuna inanmıyorum avea dan türkcellin nedenleride biri sakarya üniversitesinin yakınlarında türkcell müşteri hizmetlerinlen tarife değişimi yüzünden yaşanan eski tarfiemdeki bedava dklarımın öbür aya devredilmemiş olduğundan dolayı yaşadığım problemi bildirmek için aramıştım ve ses inanılmayacak kadar kötüydü karşıdaki bayanın sesini ancak 5 kre tekrarladıkan sonra anlaya biliyordum ayrıca ben bedava dk larımın neden verilmediğini sorduğumda bana havadan sudan bahaneler sundu ben bu hat çok eski ve beni kaybediceksiniz dediğimdede bana pişmiş bir ifadeylen istereseni hattınızı iptal işleine bşalayalım dedi bende bunun üzerine hayır hattımı iptal etmiycem ve diyer operatöre taşıycam dediğimde ise karşıdaki bayan tamamen döndü ve hemen isterseniz şikayet oluşturalım diye kıvırmaya başladı.
  2. bir olayda istanbuldan bursayı kız arkadaşımı radığımda ses kalitesi okadar kötüki br birimizi anlamıyoruz bile sadece boşuna dakikalarımız gidiyor ve bunun yanında görüşme her 3-4 dk bir kopuyor kapanıyor avea ile aradığımda ise böyle bir sorun hiç olmuyor türkcel belki gerçekten baz istasyonu olarak iyi ola bilir ama bence bukadar aboneyi kalkdırcak kadar alt yapıları yok tamamen tekel benim için ben şu anda bulgaristandayım ve burası türkiyeye göre çok küçük bir yer burda bile 3 öperatör var ve tarifeler bakımından hepside türkiyeden iyi nedenide hepsinin abone sayıları hemen hemen eşit türkiyede gene türkcell tek başına gidior buda tekelciliği getiriyor bence türkiyede en az 2 operatör daha olmalı ve abone sayıları hemen hemen hepsinde eşit olmalı ondan sonra gerçek kalite ve ucuzluk ortaya çıkıcaktır

 29. MerveK # 32

  Bunu çok önce numara taşıma söylentileri çıktığında forumda da konuşmuştuk ve yine aklıma geldi. Bu numara taşımayla artık kim hangi operatörü kullanıyor bilinemeyecek ve haliyle olan turkcell arıyorum diye telcim veya avea arayan kişiye olacak :) Bununla ilgili bir çözüm getirilmiş mi acaba ?

 30. pınar # 33

  mervecim ben onu karşı taraf hangi hattı ararsa ona ulaşıyomuş diye duydum yani kimseye bişey olduğu yok……..AMA YİNEDE MEÇHUL

 31. murat # 34

  turkcellin kalitesi yüksekmiş !!!!!!!!
  siz kalitenin n demek olduğunu biliyormusunuz.
  eğer bilseydininz en düşük kaliteli operatörün turkcell olduğunu anlar böyle bayat reklamlar yapmazdınız.

  Kalite verilen sözün arkasında sonuna kadar durmaktır.

  Kalite ,yüksek evsaflı mal yada hizmet demek değildir.

  eğer bunları bilmeden yazıyorsanız ben nedeyim size.

  arayın turkselin müşteri hizmetlerini bekleyin yarım saat, size yazık.

  görün kaliteyi

  • DDGuclu # 35

   @murat: Kalite, sadece verilen sözün arkasında durmak değildir. GSM operatörleri açısından konuşmak gerekirse, yer ve mekan ayırt etmeksizin telefonun öekmesi, sesin kesilmeden iletilmesi, konuşmanın yarısında pat diye telefonun kesilmemesi, kullanılan servislerin fiyat/performans oranı ve tabii ki müşteri memnuniyetidir.

   GSM operatörleri, işletim sistemi gibi değildir. Yani Linux daha iyi ama ben Windows'a alıştım bırakamıyorum gibi birşey söz konusu değildir. Ne kadar fazla kullanıcısı var ise o kadar kalitesini yüksek tutmaya çalışıyor demektir. Son dönemde numara taşımada açıklanan rakamlardan sonra operatörler arasında hangsinin daha kaliteli hizmet verdiği görülmüştür.

   Bunları diyorum ama ben de hala Turkcell'den şikayetçiyim. Standartlarını aşmadığı, sadece diğer operatörlerle rekabet halinde bir politika güttüğü için. Umalım da gelecekte Vodafone'un dediği en yeni teknolojiyi ve Avea'nın neredeyse Turkcell'le aynı olan tarifelerinin altyapı ile birleşmesini ve bunları gören Turkcell'in fiyatını aşağıya çekip yeni gelen teknolojileri daha ucuza vermesini görebiliriz.

 32. bora # 36

  4-5 senedir avea kullandım. son 6 aydır tarifelerinin iyi olmasından dolayı türcell kullanmaya başladım( hayatımda ilk defa). Avea hattımı kapatmamıştım onuda kullanmak istedim kontürtür yüklemek için son günümdü ancak hattımın iptal olduğunu ifade ettiler sesli ms. tarih son günü iade ediyormuş bugün dahil değilmiş. hattı tekrar açmam için benden 20 TL para istediler. Mantığa makarmısınız operatörler müşteri çekmek için vergileri almıyorlar avea 5 yıllık müşterisni … olacak iş değil bir türlü derdimi anlatamadım kısacası Hizmet sıfır , çözüm üretmek yok eski memur mantığı bu kafayla daha çok müşteri kaybederler. saygılarımla.

 33. muhammed # 37

  kontörler çok pahalandı yakın da herkez kapatacak hatlarını bende dahil bu zamlar nereye kadar böyle devam edecek.
  bugün 100 kontör olmuş 19 tl eee faturalı hattın nerdeyse sabit ucretine yakın para bence çok para yani halk hiç memnun deyil yakında herkez kapata bilir

 34. LEVENT KARATAŞ # 38

  ÖNCE ŞUNA Bİ AÇIKLIK GETİRELİM.HEM UCUZ HEM KALİTELİ GÖRÜŞME Mİ,YOKSA KALİTELİ GÖRÜŞME Mİ İSTİYORUZ. BEN 12 YILDIR TURKCELL KULLANIYORDUM,GÖRÜŞME KALİTESİ OLARAK BİR SIKINTI YAŞAMADIM.AMA ÜCRET ve KAMPANYA OLARAK TA UZUN SÜRELİ ve UCUZ KAMPANYALAR GÖRMEDİM TURKCELL'DE.NE ZAMAN VODAFONE ve AVEA ÇIKTI TURKCELL KÖŞEYE SIKIŞTI ve KAMPANYALAR YAPMAYA BAŞLADI.AMA HALA DA AVEA KADAR CAZİP KAMPANYALARI YOK.BEN NUMARAMI AVEA'YA TAŞIDIM AMA ÇOK MEMNUN DEĞİLİM.BU DEDİĞİM GİBİ TAMAMEN ARZ TALEP MESELESİ. BEN İŞ ADAMIYIM GÖRÜŞMELERİMDE SIKINTI YAŞAMAYIM DİYORSANIZ TURKCELL'İ,AKSİ DURUMDA DİĞER OPERATÖRLERİ SEÇMELİSİNİZ.

 35. regaip # 39

  ben aveadan telsime geçtim ama kart elimde 12 gün oldu hala taşınmadı numaram neden bu kadar uzun sürüyo acaba bi işlem bukadar uzun sürer mi?

 36. hasan # 40

  . bora – Mart 16, 2009
  4-5 senedir avea kullandım. son 6 aydır tarifelerinin iyi olmasından dolayı türcell kullanmaya başladım( hayatımda ilk defa). Avea hattımı kapatmamıştım onuda kullanmak istedim kontürtür yüklemek için son günümdü ancak hattımın iptal olduğunu ifade ettiler sesli ms. tarih son günü iade ediyormuş bugün dahil değilmiş. hattı tekrar açmam için benden 20 TL para istediler. Mantığa makarmısınız operatörler müşteri çekmek için vergileri almıyorlar avea 5 yıllık müşterisni … olacak iş değil bir türlü derdimi anlatamadım kısacası Hizmet sıfır , çözüm üretmek yok eski memur mantığı bu kafayla daha çok müşteri kaybederler. saygılarımla.

  34. muhammed – Mart 19, 2009
  kontörler çok pahalandı yakın da herkez kapatacak hatlarını bende dahil bu zamlar nereye kadar böyle devam edecek.
  bugün 100 kontör olmuş 19 tl eee faturalı hattın nerdeyse sabit ucretine yakın para bence çok para yani halk hiç memnun deyil yakında herkez kapata bilir

  Devamı: http://www.ceplab.com/rehber/cep-numarasi-nasil-tasinir/#ixzz0iMvHg8Rn

 37. kader # 41

  lanet olsun turkselede vodofonda avea yada hepsın ınsanları kukla gıbı oynatıyorla ayıp be bu ne ya ıletışımle bağlarmızı koparacaz artık ya ben önce turkselıydım turksel kontörlerı 5 dakıkada yutuyo şu an turksel vın aldım ılk 3 ay 19 ytl dedıler bana geldı 39 ytl neden dıye soruyom saçma saan şeyler söyluyorlar kardeşım herşey dahıl 19 ytl dıyorsunuz ımzayı atınca eklıyorsunuz ayıp bununla kalsa tabı ıyı 47 ytl şimdı vın ıstanbulun göbeyınde çekmıyo hızmet sıfır ama ucret şuper kesıyorsunuz vallah hakımızı helal etmıyoruz bunu bılın yanı vodofonlu olduk 1 hafta kulandık 67 tl faturaa gelıyo halbukı sabıt fıyat yamıştık aveyalı olduk ne sms sayaaçlarını göruyoruz ne konuşmada ne kadar kontör harcadımızı göruyoruz bı bakıyoruz kontöryok sms atamıyoruz bakamıyoruz ödemelı atamıyoruz neymış efendım karşı tarafta kontör yok sanane kardeşım belkı başka hatan arar saçma dedım ya çok saçma lanet olsun kı mahkum etmışler bızı bu kadar da olmaz ya mılet 550 tlye çalışıp ev geçındırıyo bunu böyle kul etmeye hakları yok ya

 38. Uğur # 42

  Bir türlü ucuza konuşma yapamıyorum, çok pahalı görüşmekten bıktım: 2dak 1sn süreli görüşmeye 1,20 TL olur mu yahu? TL yüklemekten bitkin düştüm.

 39. ayten # 43

  Ben vodafondan hiç memnun değilim .Sevgilim vodafona geçti ve bütün iletişimimiz aksadı.Gündüz attığım mesaj gece eline zor ulaşıyor. Gerisini siz düşünün

Diğer Yayınlarımız PC Labs