Ucuza 3G modem: Vodafone E160E

Cem Kesemen   |   28 Ağustos 2009, Cuma - 12:25
Facebook Twitter FriendFeed

Bir önceki yazımda bahsetmiştim, modem arama gereksinimimimden ve hangi modemi neden tercih ettiğimden. Aslında aklımda Sony Ericsson'un modemlerinden alıp kontörlü Turkcell hatla kullanmak vardı, fakat Türkiye'de o modemlerin satılmaması nedeniyle araştırma yapmaya sürüklenmiştim, ve sonuçta aradığıma en yakın şeyi aldım.

15632907

Işık GPRS bağlantısında yeşil, 3G bağlantısında mavi yanıyor.

Her firmanınki olduğu gibi, Vodafone'un modemleri de aslında Huawei marka. En ucuza, 99TL'ye sattıkları "E160E" modemin Huawei altındaki modeli "E160." Diğer modemlerini de K3520 veya K3715 gibi isimlendirseler de onlar da aslında E169 ve E180, sırasıyla. Fakat kontörlü hatlarla verilmiyorlar ve fiyatları sırasıyla 159TL ve 199TL. Ayrıca o modemlerin E160'a göre tek ekstrası ihtiyacımız olmayan -ve hediye bağlantıyla zaten kullanamayacağımız- iki kat hız desteği. Bu nedenle tercihimi E160E'den yana kullandım.

Önce teknik özelliklerini verelim:

 • HSDPA/UMTS (850/1900/2100MHz)
 • GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900MHz)
 • 3.6Mbps HSDPA İndirme, 384Kbps Yükleme Hızı
 • microSD Kart Slotu
 • PC üzerinden ses (isteğe bağlı) ve SMS desteği
 • Veri istatistikleri desteği
 • Alıcı Çeşitliliği (850/1900/2100MHz)
 • Plug & Play
 • Windows 2000, Windows XP, Windows Vista ve Mac OS X İşletim Sistemleri Desteği

99TL'lik ucuz fiyatına bakmayın –E160, 159TL'ye satılan E169'dan daha gelişmiş bir modem. E160'ta bulunan "alıcı çeşitliliği – receive diversity" isimli daha stabil bağlantı kurmaya yarayan teknoloji ve harici anten çıkışı özellikleri E169'ta yok. E169'un tek avantajı, E160'ın 3.6Mbps maksimum indirme hızına sahipken E169'un 7.2Mbps kullanması. Fakat ikisinin de yükleme hızı aynı: 384Kbps.

14616715

Bu kutu her E160 modemi için standart, diğer operatörlerde sadece renkleri değişiyor.

Kutunun arkasında sistem gereksinimleri ve cihazın özellikleri yazıyor.

14653899

OS X 10.3.9'da bile çalışıyor. 10.6'da da sorunsuz. Daha ne olsun...

Kutu içeriği çok basit: Modemin kendisi, USB uzatma kablosu ve içi eski bilgilerle dolu kullanım kitapçığı.

5m6pw

USB uzatma kablosu, MacBook gibi USB portları çok dip dibe olan bilgisayarlar veya hattın çekmediği mekanlarda çok işe yarayacaktır.

15097611

Modemler aslında firmaları 3G altyapılarını da hazırlayan Huawei markasının. Turkcell'in modemleri de aynı firmadan...

Cihazın en büyük dezavantajlarından biri, boyu. Ufacık USB flash disklere ve daha da ufak fare alıcılarına alışmışken kocaman modemler garipseniyor haliyle.

14740235

Diesel belki de doğru tercih olmadı karşılaştırma için, o da fazla küçük.

Cihazda microSD kart okuyucu ve bir üst modelinde olmayan harici anten girişi var. Kart okuyucu çok gereksiz duruyor fakat, en azından normal SD kart okusaydı bari…

13575819

Harici anten girişi...

13629579

...ve microSD girişi. (Ne yamuk tutmuşum modemi yahu...)

Bir de cihaza nasıl SIM kart takacağımızı anlatalım. Vodafone'da verilen SIM kartlar sadece data için olmasa, ve ses için de kullanılabilse de, modemin yapısı SIM kart takıp çıkartmaya kesinlikle müsait değil. Tepsi sistemiyle sokulan kartı çıkartmak için parmaklarınızı acıtmanız gerekebiliyor.

14885195

Tepsili sistem daha mı stabildir bilemiyorum ama sürekli takıp çıkarmak için olmadığı kesin.

14818827

Tepsinin girdiği yer USB portunun hemen üstü. "Girmeye çalıştığı" mı deseydik yoksa?

Modemin benim için en önemli kısmı, Mac OS X desteğiydi. Bunu test etmenin en güzel yolu da yazının yayına girdiği gün daha yeni çıkacak olan Mac OS X 10.6 işletim sistemine kurmaktı tabii ki. Kurulumun son aşamasında verdiği 5'ten fazla ".kext" hatasına rağmen -ki sistem baştan aşağı 64-bit olduğu için 32-bit eklentilerin problem çıkardığı bilinen bir durum- sorunsuz çalıştı.

Daha sonra da Windows 7'de deneyelim dedik. Önce Windows Update devreye girip kendisi sürücü aradığı için çuvalladı, fakat birkaç defa cihazı takıp çıkarınca sistem pes edip kontrolü bana bıraktı ve o zaman sorunsuzca kuruldu.

Bir sonraki sayfada OS X, son sayfada da Windows sistemleri için kurulum aşamaları, çalıştırma yöntemi ve yazılımın ekran görüntülerini görebilirsiniz.

Sayfalar: 1 2 3 4
Tartışma - 89 Mesaj
 1. iLKo # 1

  Pclabs ta habere verilen linkta hata var.

 2. Yazı için teşekkürler. Acaba ürünü alıp başka hattın SIM kartını takarak kullanmak mümkün mü?
  Deneme imkanınız varsa geri bildirim yapabilirseniz sevinirim.

  Ayrıca performansını ölçmek için speedtest.net sonucu vermeniz mümkün mü acaba? Tabi ki bulunduğunuz bölgeye, telefona ve baz istasyonuna göre değişiklik gösterecektir fakat 2-3mbps arası bir performans yakalayabiliyor mu merak ediyorum.

  Şimdiden teşekkür ederim.

 3. eu # 3

  Linux'ta kullanmak için ayrıca bir program veya sürücüye gerek yok. Speedtest.net test için
  http://www.fazlamesai.net/index.php?a=article&sid=5332

 4. Cem Kesemen # 4

  Yazının son sayfasında yazmıştım, bu modemle verilen ücretsiz bağlantı 1Mbps hızında. Modem şu anda bende değil, "sahibine bağışladım," fakat deneme için girdiğim birkaç sayfada standard 110KB/s indirme hızını görüyordum, düşük çeken Sahrayıcedid bölgesinde bile.

  Bir önceki yazıda da belirtmiş olmam lazım, ürünler "şebeke kilitli." Yani Turkcell'in modemi sadece Turkcell SIM kartla, Vodafone'un modemi sadece Vodafone SIM kartla, Avea'nın da modemi sadece Avea SIM kartla çalışıyor.

  @eu: Biliyordum fakat deneme imkanım olmadı. Takıp çalıştırdığını söylüyor insanlar –açık kaynağın güzelliği. :)

 5. Ozgur # 5

  :0 Hocam snow-leopard'i nereden aldiniz?

 6. kerem # 6

  Fazla mesai netteki ping değerleri çok şaırttı beni.

  3g modem ile oyun oynmaya çalışan varmı :)

 7. Cem Kesemen # 7

  @Ozgur: Orjinal kopya değil şu anda kurduğum, o da yolda geliyor ama. :)

 8. Yalçın BAHADIR # 8

  Vodafone mağazasında başımdan geçen bir olayı anlatayım size.

  Konu: Şu 1.000TL hediye çeki veren 3G modem kampanyası.

  75 TL 24 ay taahhüt vermemi istedi vodafone elemanı.

  Ben: Tamam vereyim ama ben de bir taahhüt istiyorum.

  Görevli: Ne gibi?
  Ben: Siz de bana download hızımın asla 2Mbps den aşşağı inmeyeceğinin taahhüdünü vereceksiniz. Öyle "7.2mbps ye kadar bağlantı hızı" şeklinde bas bas bağırarak reklam yapması kolay. Sıkıysa min 2Mbps download hızını bana taahhüt edin. Ben de size ayda 100 TL 24 ay ödemeyi taahhüt edeyim.
  Görevli: Kem küm. Eee, öööö.. (salak salak hareketler)

  Gelmeyin bu kan emicilerin numaralarına arkadaşlar. Bunların ortalama vereceği download hızı 200-300Kbps, upload hızı ise 50-60kbps yi sittin sene geçmez. Belki çok nadir hatların sakin olduğu anlarda şanslı iseniz yakalarsınız.

 9. Cem Kesemen # 9

  Görevlinin orada ne yapmasını bekliyordunuz ki? Zaman zaman, değişik bölgelerde teknik nedenlerden dolayı en iyi şebekelerde bile kesilmeler ve hız düşüşleri olur.

  Oradaki görevli sadece Vodafone'un kampanyasını size aktarıyor, böyle tuhaf bir karşılık alınca da ne yapacağını şaşırdı tabii ki. Ben onun değil, sizin davranışınızın yanlış olduğunu düşünüyorum.

  Ayrıca 200-300Kbps olursa da kimse 3G'ye geçmez, çünkü EDGE'in hızı o kadar. EDGE'de bile tam hızı kullanabiliyorsak 3G'de en az yarı hızı garantilerler.

 10. kerem # 10

  Evet Beyler, Vodafone un Iphone 3g s tarifeleri açıklandı ve beklediğime değdi :)

  http://www.vodafone.com.tr/Cihazlar/iphone-3gs-kampanyasi.php

 11. ahmet # 11

  niye yalçın bahadır adlı arkadaş gayet mantıklı birşey istemiş asıl sizin verileni sorgulamadan kabul etme tarzınız garip cem kesemen bey bu durum karşılıklı bi olay alış veriş adı üstünde siz bişeyler isteyeceksiniz onlar yiyorsa olur diyecekler yemiyorsa kem küm edecekler sizde bakacaksınız başınızın çaresine. halkı aldatıcı reklam yapacaklarına biraz müşteri odaklı çalışmalar yapsalar birazda müşterilerin yüzü gülse cebi boşalmasa. paranoyak olmaya itiyorlar insanları mesela ben ttnet kullanıyorum ttnet müşteri hizmetleri ne zaman beni arasa ilk önce kulak arkamı kapatıyorum çünkü bi orası kaldı şeyapılmadık tereddütlü hanım kızımızın ne dediğini dinliyorum tabiki aldatmaya çalıştığına eminim ki şüphelendiğim gibi de oluyor olaylara hakim olduğum için bi iki soru soruyorum yine o kem küm sonunda iyi günler dileyip kapatıyor. uzun lafın kısası iyi araştırma yapmadan yaldızlı aldatıcı reklamlara kanmayalım sonra ağlamayalım saygılar.

 12. Mehmet Özgür # 12

  Hız 1MBPS bile olsa yeterli yani 100-100kb/ps bana yeterde artar sonuçta kota varsa download yapmak zaten mantıksız. Taadütlü almak mantıklı değil 2 yıla kim ölür kim kalır belli olmaz zaten. Anladığım kadarıyla turkcell de taadütsüz mantıklı seçim yok. Bana ayda yılda bir lazım oluyor (tatil köy vs. Herhangi bir servis sağlayıcıda modem 100-150 lira taadür vermeye gerek yok istediğinizde günlük 250MB/3.6MBPS 1-2 Lira gibi bir seçenek olsa alırdım. Seçeneklerin biraz çeşitlenmesi lazım. Kontürlü hat almak onda arada kontör yüklemek felan hep külfet. Bide bluetoothdan direk telden bağlansak ne kaybederizki?

 13. shaq t # 13

  @ Cem Kesemen

  Eline sağlık, yine bir ilk PcLabs'den geldi. Fırsatın olursa diğer operatör testlerini de bekliyoruz, ne de olsa herkes kendi operatörünün fiziksel testlerini merak ediyor.

 14. shaq t # 14

  @ kerem

  Tarifler iyi gözüküyor, matematik ve kombinasyonlarla aram iyi değil, bi Turkcell-Vodafone (toplam taahhüt süresi=tl) karşılaştırması alsak :)

 15. DDGuclu # 15

  @ahmet: Şimdi şöyle ki, bir Vodafone çalışanı kafasına göre modem tarifesi türetemez. Ana merkezden gelir ve buna göre eğitim alır. Bu tüm diğer operatörler için de geçerli. Ha modemi aldıktan sonra müşteri hizmetlerini arayıp istekte bulunulabilir, bildiğim kadarı ile Müşteri Hizmetlerinin yetkisi var böyle bir şeye ama o da yine yeni çıkan modem kampanyasında yoktur yetkileri.

  Orada elemana takılınabilir ama eleman kem küm eder tabi çünkü hem başka bir bilgisi yok, hem de yetkisi yok.

  Tartışmak yerine umalım da gelecekte biz ne istediğimizi söyleyelim ona göre fiyat alalım :) Güzel olmaz mıydı?

 16. kerem # 16

  @ shaq t

  Turkcellde olduğu gibi haberinin yapılmasını ve siteye konmasını bekliyorum burası yeri olmayacak gibi :)

  Ama şu kadarını söyleyeyim gg den falan iphone almaya gerek kalmadı :)

 17. invincible son # 17

  inceleme güzel fakat giriş kısımındaki "şu özellik 160 ta var şu özellik 169 da yok.160 aslında daha iyi" gibi ürünleri tanımadan verilen bilgiler açıkçası sıktı beni.Bunları ilerleyen satırlarda yer vermen daha mantıklı olurdu.Ama eleştiriye açıksan bu öneriyi dikkate alıcagını düşünüyorum.

 18. fatih11 # 18

  Bende türkcell 3g modem kullanıyorum şuanda. Huawei'nin E176G model numaralı cihazı 7.2 Mbps hızında bağlantı sunuyor ve HSUPA desteğide sunuyor böylece upload hızı 1.5 Mbps hızına kadar çıkabiliyor. Ayrıca ben vodafone hattımı bu cihazda çalıştırdım sim kilidi yok.

 19. Cem Kesemen # 19

  @fatih11: O zaman işler değişir… Turkcell'dekiler çünkü bana ben daha sormadan "SIM kilitli" demişlerdi. Ve dediğim gibi, hiçbir firma bize modem göndermediği için denemem söz konusu değildi.

 20. @Cem Kesemen

  Vaz gectim 2mbps download'dan. Bana 512Kbps "minium download hızını" garanti etsin yine kabul. Ama onu da edemez! Ben iPhone'da Speedtest programında durmadan test ediyorum. İlk gün 1.4mbps yi gördüm. Ondan sonra bir kez bile 500Kpbs'yi geçemedim. Ki bu test programının sonuçları. Gerçek download'da ise 300kpbs ile henüz tanışamadım.

  Ayrıca yanlış yapan niye benim? Televizyonda bangır bangır 7.2Mbps hıza kadar downlad'ın reklamını yapıyorlar ya! Bu reklamları yapıp asla 7.2mbps hızı veremeyen operatörler doğru yapıyor ama hakkını arayan ben yanlış yapıyorum öyle mi?

  Yazınızın en sonunda bir not yazdınız ya? Şimdi bana verdiğiniz cevaptan sonra bilakis bu incelemenin reklam koktuğunu düşünüyorum!!

 21. @Yalçın Bahadır: Yer değiştirin, siz bana garanti edin, bir de böyle deneyelim. :)

  Yaptıklarında tutarlılık açısından bir yanlış yok. "x Mbps'ye KADAR" diyorlar. Tümce gayet açık. Eleman size yanıt verememiş ama verilmesi gereken yanıt da basitmiş aslında: "Teknik olarak bu limite ulaşmak mümkün ama her zaman yapılamıyor, bu nedenle böyle bir garanti sözkonusu değil".

  Şimdi teknik olarak 7.2 Mbps hıza ulaşılabiliyor mu? Evet ulaşılabiliyor. O zaman adamların dedikleri doğru. Bu teknolojide de diğerleri gibi ayda 100 değil, 1000 TL de verseniz teknik kısıtlamaları aşamazsınız. Sizin ödeyebileceğiniz bir fiyat teknik kısıtlamaların karşısında hiçbir şey ifade etmez. İstediğiniz kadar para ödeyin, belli koşullar altında 7.2 Mbps alma şansınız olacak, başka belli koşullar altında belki bağlanamayacaksınız bile. Yanlışı da burada yapıyorsunuz zaten. Adamların garanti 7.2 Mbps gibi bir taahhütler yok, sözleşme net. Taahhüt etmedikleri bir şeyi istemek sizinki. Arabanızın teknik verilerinde en yüksek hız olarak 210 km/s yazıyor diye gidip "bu arabayla 210 yapamıyorum ben, sürekli trafik var" diyor musunuz?

  Siz yazınızın sonuna bir not eklediniz ya… Hesaba kitaba bakıyorum, adamlardan tek kuruş almadığımız gibi bir de üstüne modemiydi bağlantısıydı para ödüyor Cem. Şimdi sizin bu verdiğiniz cevaptan sonra bilakis bu inceleme reklamsa nasıl olup da bizim editörün cebinden para çıktığını düşünüyorum ben kara kara… :)

 22. @Emirhan Döngel

  Hemen hemen hiç bir zaman veremeyeceğin bir hızın reklamını yapmak apaçık dolandırıcılıktır. Ben istemiyorum 7.2Mbps. 1Mbps ye hatta minimum 512Kbps'ye de razıyım. Birisinden taahhüt isteyecek kadar kendine güveniyorsan bişeyler vereceksin. Yok öyle "Benim hattım 7.2Mbps ye kadar hız desteği sunuyor deyip 2mbps bile verememek!" Eşşek yok kimsenin karşısında. Enayi de degilim. Koyun hiç değilim. Parasını ödediğim/ödeyeceğim, malın/hizmetin kalitesini dibine kadar sorgularım.

  Ne demek istiyorsunuz yani? Teknik olarak 7.2Mbps verilebilir ama pratik olarak çok nadir 2mbps yi geçeriz. Genelde 300-400Kbps civarında dolaşırız. Bu mu yani?

  Nesiniz siz? Vodafone veya diğer GSM operatörlerinin avukatı mı?

 23. Burada anlamadığınız şeyin ne olduğunu hala çözebilmiş değilim. Kimse size 7.2 Mbps taahhüt edeceğini söylemedi. Ben de gidip "yahu Yalçın Bahadır adlı bir okuyucu 7.2 Mbps taahhüt istiyormuş, bana 12 Mbps lazım taahhüt edin gireyim" diyeyim olmazsa?

  Neyim ben? Sırf siz öyle algıladınız diye elektromanyetik dalgalara okuyup üfleyerek daha fazla bantgenişliği sağlayamayacağımızı söyleyen ve bu arada teknik doküman okuyabilen herhangi biri olabilirim. Sizin okuduğunuzu anlamamış olmanız beni avukat yapmıyor.

  Bir de şuradan soralım: Siz nesiniz? Komünikasyon uzmanı elektronik mühendisi misiniz? Sizce niye taahhüt edemiyorlar? Araştırmalarınızın sonuçlarını bizimle paylaşacak mısınız? Eğer buna inanıyorsanız elektronik mühendisliği bölümlerinin kapıları ardına kadar açık. Girersiniz ÖSS'yle birine, öğrenip yaparsınız araştırmasını, ondan sonra gelip "aslında şöyle olması gerekiyordu, böyle yapsalar herkes şu kadar hız alırdı" dersiniz, biz de sizin sonuçlarınızla ikna oluruz.

 24. Heruamarth # 24

  Yalçın bey,

  allah aşkına bir düşünün, radyo dalgalarını kullanıyorsunuz bu tür işlerde, üzerinizden uçak geçse, onun telsiz dalgaları sizinkini etkileyebilir, yanınızdan kamyon geçse kasası sinyal gücünü zayıflatabilir.

  Nasıl bekleyebilirsiniz, "Bugatti Veyron aldım, mıcır yolda hatta yol dışında bile 410 km/s basacağım." diye?

 25. Anlamayan kim? Ben mi yoksa siz mi?

  Reklamlara bakıyor musunuz? Banane gerçeklerden? Banane teknik imkansızlıklardan. 7.2mbit'e kadar cümlesini duyan herkesin aklından "Yav yemişim 7.2mbitini bana 1mbit versin yeter. onu da verir artık eşşek değil ya!" düşünceleri geçiyor.

  siz benden daha iyi biliyorsunuzki bu 7.2mbps olayı tamamen göz boyamak için kullanılıyor. Kocaman bir yalan olduğunu böyle bir hızın hiç bir şekilde mümkün olmadığını bu işten az çok anlayan herkes biliyor. Peki ya bilmeyenler be olacak?

  bilmeyen bir vatandaş "7.2mbit hıza kadar diye beni kandırdınız ama ben daha 1mbit hızı bile görmedim." derse ne diyecek operatörler?

  "Efendim biz öyle dedik ama, 7.2mbit olayı teoriktir, pratik olarak imkansızdır. O yüzden 7.2mbit e kadar diye özellikle söyledik" açıklaması kimi ikna eder sizce? Sizi ikna eder mi bilmem ama. Ben kendimi enayi yerine konmuş hissederim.

  İddia ediyorum bu 7.2mbps olayı teknoloji dünyasının en büyük yalanlarından birisidir. Bu sizin için önemsiz olabilir. Ama benim için önemli. Çünkü ödeyeceğim paramın karşılığını isterim!

 26. Yav soruyorum sizlere.

  İçinizde 3G kullanıpta Speedtest üzerinden değil, gerçek download'da 300Kbps görebilen var mı? Var mı böyle bir erkek yav?

 27. @Yalçın Bahadır: Terbiyenizi bozmayın lütfen. İletinizin sonunu sildim çünkü uzun uzun yazmışsınız, emek vermişsiniz.

  Şunu dediğiniz zaman haklısınız: "7.2 Mbps'ye KADAR diyorlar ve bu hızları bırakın, çok düşüklerine ulaşacağınızın bile garantisi yok. Bu yüzden beklentilerinizi ona göre ayarlayın". Biz de bu söylemi desteklerdik. Zaten TT'nin 8 Mbps'e "kadar" tarifesine de bunu söylüyoruz. Biliyorsunuz o da sınırlamalara tabi.

  Beniyse ikna eder çünkü ben okuduğumdan fazlasını beklemem. 7.2 Mbps'ye KADAR diyorsa, bu 0 ile 7.2 Mbps arası bir değerdir. Aralığın geniş olduğuna karar verirsem değmez derim, yok bu aralıkta en çok görülenlerin bana yettiğini düşünüyorsam o zaman fiyat/fayda oranına bakarım. Çünkü söylenen bir şeyde yanlışlık yok.

  Siz, "böyle algılanıyor" diyorsunuz. Ben size algılardan bahsetmiyorum. Tümce bu, bu kadar basit. Sizin ya da benim nasıl *algıladığım* tümcenin doğruluğunu değiştirmiyor. İstediğiniz gibi algılamakta serbestsiniz, ben de istediğim gibi algılamakta serbestim, ama ifadenin söylediği şey sabit.

  Speedtest'in ne olduğunu sanıyorsunuz bilmiyorum ama Speedtest'in yaptığı zaten X miktarda veriyi indirmenizi sağlayıp bunu saniyeye bölmek. Dolayısıyla siz speedtest'te fiilen 300 Kbps ile veri indirmişsiniz ama haberiniz yok. Şu anda Serkan'ın ekran görüntülerinde 2800 Kbps gibisinden bir değere bakıyorum ben de. Evet 7.2'yi bırakın 3.6'dan bile uzak ama zaten adamların öyle bir taahhütleri de yok.

 28. xxxxx # 28

  Turkcell ve Vadofone modemler aynı cipsetli oldugundan..birbirlerinin sim kartlarıyla çalışırlar.. Yapmanız gereken Vadofone modemin kendi sürücüsünü yükledikten sonra Turkcelin sayfasından Turkcell modemin sürücüsünü indirmek ve kurmak.(daha sonra smart (disk c)…Programlar …Turkcell … Rasphone …Baglan…çevirme no:(Agbaglantılarım …özellikler…Vadofone Baglantısının numarası(Büyük olasılıkla *99**16# gibi bir numara olcaktır buradaki 16 cihazın class ID si Bu numara cihaza göre değişir) …Baglan…)

 29. xxxxx # 29

  Bir başka yöntem tukcell veya vadofone modem kurulduktan sonra yeni bir çevirmeli baglantı oluşturmak… çevir nosu modemin agbaglantısındaki nosu olarak girilir ve kısa yol olarak masa üstüne atılır.. UYARI: Baglanmadan önce mutlaka ilgili oparatörden abone internet paketi alınmalı.. Test için gerekmiyor.. Farklı sim kartla modemin kendi programında sms kullanabilirsiniz.. İnternet paketlerinide sms yoluyla alabilirsiniz…

 30. xxxxx # 30

  Vadofone modem takıldıktan sonra kendi programı otmatik olarak çalışır.. Turkcell programı kuranlar..bu programı kapatmadan görmezden gelip Tukcell programı veya çevirmeli baglantıyı kullanmalı.. Aynı yöntem Turkcell modemler için de geçerli.. Avea farklı cipsete sahip oldugu için program yönteminin yerine çevirmeli baglantı yöntemini kullanmalı..(Turkceel-Vadofone huawei Avea ZTE firmalarının)…

 31. fatih11 # 31

  @ Yalçın Bahadır
  Ben şuanda Turkcell'in 3G projesinde çalışan bir mühendisim. Senin istediğin o hızları her baz istasyonu için test eden kişi olarak sana bir kaç şey söylemek istiyorum. Turkcell, Vodafone, Avea firmaları daha yeni bu işe başladı Turkcell İstanbulun yarısın kapsayamadı daha. Buda bir çok yerde düşük sinyal ve düşük hız anlamına gelecektir. Bunu aşmak için ciddi yatırımlar yapmak ve birazda zaman gerekli. Türkcell 3 yıl içinde istenen düzeyde bir kapsama hedefliyorki bu süre kesinlikle uzayacaktır. Ben her gün en az 5 baz istasyonuna bizzat gidip antenin dibinde Download ve Upload testleri yapıyorum ve vadedilen değerleri sağlayıp sağlamadığını ölçüyorum. Şundan emin ol ortalama 5Mbps hızı sağlamayan hiç bir baz istasyonuna olumlu rapor vermedim ve bu değerler sağlanana kadar Ericsson bir kuruş para alamadı Türkcell'den. Ama hiç kimse size bağlantı yapacagınız yerin fiziki şartlarını bilmeden hız taahüdünde bulunamaz kablosuz ortamda. Ne yazıkki Fizik kuralları buna izin vermiyor. Şunadan emin ol tüm operatörler kusursuz hizmet vermek istiyor ama korkunç şartlarla savaşıyorlar. 3G'nin yüksek frekanları kapalı alanlara iletimde çok sorun yaratıyor. Bu gerçekleri göz önünde bulundurmalıyız maalesef. Ama ben size baz istasyonu direkt gören en fazla 250 metre mesafediki açık alanda 5-6 Mbps ortalama hızı garanti ediyorum hergün bunu ölçüyorum ve şahidim.

 32. xxxxx # 33

  Vadofone modemde Turkcel programını kullanırken…Vadofone programı otomatik olarak çalıştıgı için (modem başka bir program tarafından kullanılıyor mesajı verirse.. Vadofone programını kapatıyoruz..Daha sonra Turkcel veya çevirmeli baglantı kullanıyoruz..Bir başka mesajda modem bulunamadı hatası verirse..Cihazın driverı sistem tarafından kuruldugu için Yeniden Başlatıyoruz..sistem modemi otomatik olarak tanıyor.Yine Vadofone programını kapatıyoruz.Turkcel veya çevirmeli baglantıyı kullanıyoruz…(Turkcel Vadofone Avea modemler sim kilitli)

 33. xxxxx # 34

  Turkcell Vadofone Avea İnternet baglantısı için ortak server kullanıyorlar…Çevirme nosuda aynı *99**cihazın class ID si# olacak.. Yapmanız gereken 3G ye açık sim kart ve hangi oporatörü kullanıyorsanız.İnternet paket aboneligi..(kotayı aşarsanız yada abone olmadan internet baglantısı kullanırsanız..Kontörlü hatlar içinde geçerli yüksek fatura ve eksi kontörle karşılaşırsınız..Buna dikkat…)

 34. esav # 35

  inşallah pclabs da diğer siteler gibi reklam kokan tanıtımlar yapmaya başlamaz;güvenimizi sarsmaz.

 35. Nghtssdt # 36

  Arkadaşım o vodafone modeme türkcell sim kartı taksam çalışır mı? Çünkü şöyle bir sorunum var benim bulunduğum bölgede 3g yok bende bağ bahçede nete girmek zorunda kalırsam edge de işimi görür düyordum fakat iphone de edge testleri yaptığımda gördüm ki türkcell 25 KBye çıkabiliyorken vodafone 10-15 arası ebirde bana 4g lik paket lazım ama hattım kontörlü bende ne yapayım diye düşünüyorum ?

 36. eu # 37

  @ Yalçın Bahadır
  merak ettiğim birkaç şey var;
  internete şu anda nasıl, nereden bağlanıyorsunuz?
  şu an internet hizmeti aldığınız yer istediğniz/tekliflerindeki kalitede hizmet veriyor mu?

  herkese veya bir bilene sorum olacak;
  bu yazıyı okumak ve buraya yazı/yorum yazmak için gerekli hız nedir?
  hız herşeymidir? (1000 km/s hızla gidebilen bir arabanız var, istanbul trafiğinde yapabildiğniz hız nedir, trafik kuralları veya trafiğin kendisinden dolayı)

 37. MSTYVZ # 38

  ya bende aldım vodafone modem 18 aylık tahatutle 2 çizgi 3g buluyor bağlanıyorum ama internet explorer girmiyor nete??

 38. xxxxx # 39

  E160E modemde Turkcel Avea sim kartlar çalışıyor..Çevirme Nosu *99***2#..Masa üstüne çevirmeli baglantı atıyoruz..Modemin programı otomatik çalıştıgından programı kapatıyoruz..Vistada programı kapatıgımızda program arkada çalışacak uyarısı geliyor.Tamam diyoruz.Çevirme baglantsını kullandıgımızda internet baglantısı masa üstüne kaydediliyor..E160E Turkcel programını bulamadım.Turkcelin usb modemlerinin programları çalışabilir…

 39. Egemen # 40

  Bana kalırsa Yalçın Bahadır Bey, 3G kapsama alanında olmadığı için ortalama 200-300 kbps değerlerinde kalıyor.

 40. samet # 41

  arkadaşlar bende o modemden aldım ve gayet memnunum ama evimde vodafone 3g çekmediği için edge hızıyula baplanıyorum 512 ile falan la giriyo ben de memnunum edge hızıyla full giriyo mükemel bağlantı diyor böyle güzel bi kutunun içinde beyaz bişey gayet memnunum tavsiye edrim zatem 10 liraya geliyo

 41. laluv # 42

  ben de aldım bu modemden ama bağlanamıyordum. sonra hattında kontur yok o yüzden bağlanamıyorsun dediler. 100 kontur yükledim. bağlandım fakat 1 saat sonra bir baktım ki hattımdan 40 kontur gitmiş. satan alt bayi ilgilenmedi. vodafonu aradım bilemediler, biz arayacaz sizi dediler. neden böyle oldu acaba bir bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. teşekkürler

 42. Cem Kesemen # 43

  @laluv: Satan bayi modemi satarken tarife bilgilerini işlemek zorunda, anlaşılan onu yapmamışlar. O yüzden modemin hangi hatla alındığını görmüyor Vodafone, ve o yüzden tarifeyi devreye sokamıyorlar. Tamamen bayinin hatası kısaca, kesinlikle şikayette bulunun.

 43. nghtssdt # 44

  Bende aldım bu modemden ama usb takılıyken kapatırsam kapanmıyor bilgisayar. Kapalıykende usb takılı olarak açarsam açılmıyor windows.

 44. cafer # 45

  kapalıyken usb takılıyken açılmamasının nedeni bios'dan boot yapaman gerekiyor. yani ilgili menüden hdd'ki 1. sıraya alacan.

 45. mustafa # 46

  vodafone usb modem aldım.18 ay taahütte bulunarak.çok fazla iyi niyetli bir millet olduğumuz için hiç bir sorguda bulunmadan taahütte bulundum.fakat verilen hizmet için kimse bize taahütte bulunmuyor.yapılan reklamlar istediğin yerde 3g hızında internete bağlan.kullanmaya başladığında dial up kalitesi bile yok.sonra müşteri hizmetleri ile diyalog işte efendim orda 3g vericisi yok.yazlıkta kullanıyordum.edge bile doğru dürüst çalışmıyorki.sürekli kopmalar.defalarca şikayet etmekten artık yoruldum.şimdi şehir merkezine geldim.buradada hizmet kalitesi hiç iyi değil.birde dünya markası vodafon.3g yi zaten bir yerde gördüm.iptal ettirmeyi düşünüyorum.şimdide yüce vodafoncular diyorlarki taahütten dolayı cihaz ücreti vs ödemeniz gerekir.ben sizin yetersizliğinden dolayı iptal ettirmek istiyorum.adsl şu an için en iyisi.çünki türkiye bu şirketler için deneme tahtası.alt yapı tamamlanmadan abone yapıyorlar.alt yapı tamam gibi yanıltıcı reklam yaparak.reklama dikkat edin.sonra gelsin paralar.şikayet edincede ceza ödemeniz gerekir diyorlar.yaşadığım bir olayı anlattımki almayı düşünen arkadaşların dikkatine

 46. nghtssdt # 47

  @cafer
  Bilgisayar hoşgeldiniz ekranına kadar geliyor ama o ekran gelmeden kilitleniyor

 47. medet aydemir # 48

  hemen hemen bütün yorumları okudum. tartışmaya bence gerek yok. şuan için en makul fiyatı evren vodafone. 99 ytl ayrıca her ay 1gb hediye. turkcelle gelince sırf modeme 250 lira vermek ne kadar mantıklı anlaması güç. okuduğum kadarıyla vodafone modemde diğer şebekeler kullanılabiliyormuş.. eğer bunu başarabilirseniz turkcellin 4gblık faturasız paketini tavsiye ederim. nihayetinde 1gb bir ay için yetersiz gibi görünüyor. en azından ben bir deneyeceğim.. sonuç alırsam size de yazarım.

 48. MEDET AYDEMİR # 49

  BUNU AÇILAYABİLECEK ARKADAŞ VAR MI? CEM BEY ESASLARI OKUMAMIŞ HERALDE.. KENDİSİ 1GLIK FATURASIZ PAKETTE 3.6 MB HIZ OLDUĞUNU SÖYLÜYODU AMA BU SANKİ ÇELİŞKİ İFADE EDİYOR YA DA BEN YANLIŞ ANLADIM

  Ön Ödemeli Aylık Hesaplı İnternet Paketi � 1 GB

  * Herhangi bir data aboneliği bulunmayan abonelerimiz, hali hazırda (2G) standart paket veya hesaplı internet paketi kullanan abonelerimiz 3G aboneliklerini baslatmaları durumunda faydalanabileceklerdir. Aboneliğini 3G'ye açtırmayan aboneler mevcut data altyapısını (2G/edge) kullanacaklardır.
  * Uyarı:Hesabını Bilen 1 GB Hesaplı internet paketine yeni abone alımı ve geçişler 30 Temmuz 2009 itibariyle durudurulmuş olup,mevcut aboneler dönem sonu itibariyle standart tarifeden ücretlendirileceklerdir.
  * Aboneler bu tarifeyi 3G network'ünde kullanmaları durumunda 1 Mbps'ye kadar hız ile hizmet verilir.
  * İlgili pakette adil kullanım miktarı 2 GB'tır.
  * Adil kullanım miktarına ulaşılması durumunda fatura dönemi sonuna kadar aboneler 128 kbps'ye kadar olan hız ile faydalanabilirler.
  * Aylık paket aboneleri adil kullanım miktarını doldurduktan sonra limitsiz günlük paket satın alarak kullanım hızını arttırma şansına sahiptirler.
  * Sadece bu paketi kullanan aboneler ilgili dönem içinde yapacakları data kullanımlardan dolayı en fazla 700 kontör ücret ödeyebilirler.
  * Günlük paket ücretleri maksimum ücrete dahil değildir.
  * Aboneler paketini iptal etmediği müddetçe,yeni dönemde paketinden bakiyesinde yeterli kredi bulunması durumunda otomatik olarak faydalanmaya devam eder. Dönem içinde alınan iptal talepleri dönemin sonundan itibaren geçerlidir.
  * İlgili paketlerin bedeline satın alınan içerik ücretleri dahil değildir. İçerik hizmetleri ayrıca ücretlendirilir. İnternet paketleri sadece yurt içinde geçerlidir. Yurtdışında kullandığınız veri GPRS uluslararası dolaşım tarifesi üzerinden ücretlendirilir.
  * Hesaplı internet paketlerinde ay içinde kullanılmayan MB/GB miktarı bir sonraki aya devretmez.
  * Hesaplı internet paketlerinde dönem içerisinde yapılan iptal işlemleri kullanım hakkının sonunda (expiry date) gerçekleşir, .
  * Abone iptal işlemi yaptığında fatura kesim tarihine kadar hizmetten yararlanmaya devam edip servis ücretini öder.
  * Aylık 5 GB dışındaki paketlerde VOIP, P2P (peer to peer), doğrudan dosya paylaşımı programları vb. hizmetleri kullanılamaz.

 49. Cem Kesemen # 50

  Daha ilk cümlemin ilk dört kelimesinde bağlantısını verdiğim makaleden bir alıntı:

  Taahhütsüz almanız durumunda 3 ay boyunca, faturalı veya faturasız farketmeksizin, 1GB/1Mbps bağlantı bedava.

  3.6Mbps diye bahsettiğim modemin maksimum bağlantı hızı. Cem Bey sizden daha iyi bir okuyucu herhalde.

 50. medet aydemir # 51

  teşekkürler cem bey. 1mbps yeterli olacaktır heralde ilk 3 ay… ayrıca o kadar yazı varki hangisinin detayını yakalasın insan… gözden kaçabiliyor … daha iyi okuycu olmakla bir alakası olduğunu sanmıyorum.. siz şurda okuduğun her şeyin kaydını mı tutuyorsunuz

 51. berrin # 52

  arkadaşlar 3 G MODEM aynen turkcell de var.sakın almayn yoksa yaniyorsunuz.hepsi yalan.kendinize kandırmayın!!!ben aldığım için pişmanım.şu anda intternet kulanmadan beni faturalarla 1 500 ytl ödemeye zorlaniyorlar.10 gün kulandım ,,kota aşığmı geçmedim ,ama çök çabuk mbp tükendi için,faturamı iptal etmek istedim.Hiç bir mahkeme size hakk veremiyor.
  hepsi yalan ve dolandırıci!!dikkatet!!!!

 52. thedeparted # 53

  Vodafone bayisi bu modemin sadece faturasız hatlarla çalışacağını söyledi. Ben bu modemi Türkcell faturalı hattımla çalıştıramaz mıyım?

 53. hamza # 54

  evet var

 54. Barkın Arıkut # 55

  Bu modemi Vista yüklü bilgisayarımda sorunsız kullanıyorum. Ancak Windows 7 yüklü bilgisayarda modem sürücüsünü tanımadığını söylüyor. Vodafone müşteri hizmetleri modemi Windows 7'de kullanamayacağımı ve yapacakları bir şey olmadığını söylediler. Testte bahsettiği üzere defalarca takıp çıkartıp, programı da kaldırıp yeniden kurduğum halde durum değişmedi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Not: HUAWEI'nin kendi sitesinden de bir sürücü indirdim ancak çalıştıramadım.

 55. Cem Kesemen # 56

  Bu adresteki Windows, Mac ve Linux yazılımları, en güncel versiyonlardır. Buradan PC versiyonunu seçip deneyebilirsiniz. Türkiye'deki Vodafone hatlarla da çalışıyorlar, ki zaten kurulum ekranındaki ülke seçiminde de Türkiye bulunmakta.

  Aynı sitedeki Mac yazılımı da Snow Leopard'la daha uyumlu çalışıp SMS özelliğini de kazandırmaktadır. Denenmiştir, süper çalışıyordur. :)

  Bilginize…

 56. Barkın Arıkut # 57

  İndirdim ama daha denemeye fırsatım olmadı.

  Teşekkür ederim.

 57. Barkın Arıkut # 58

  Çalıştırdım. Teşekkürler.

 58. Yusuf # 59

  Merhaba birçok tartışma olmuş ama genel kanı yaşanılan çekim problemi.Şunu söyleyebilirim ki bende internet almak istiyorum ama çok kararsız kaldım hızlı ve pahalı olan TTnet mi yoksa biraz daha makul ama daha yavaş olan bu modemler mi?Sanırım kişiden kişiye değişir bu sorunun cevabı, benim merak ettiğim bu modemlere hat takılıyormuş?Hattın kullanılır olması mı gerekli zira hattımı taktığım zaman o zaman zarfında telefonum boş kalacak.Garip bir durum açıkçası

 59. Gogo Soma # 60

  arkadaşlar 99 liraya satın alınan 3 aylık 1 gb 3g internet bağlantısı hediyeli Vodafone E160E modemlerde evet simkilidi var ama bedelini peşin ödediğiniz için istediğiniz anda vodafone müşteri hizmetlerini aradığınızda kilidinin açılması için size şifresini veriyorlar ve istediğiniz ülkenin simkartınla gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz bana satın aldığım bayii tiyosunu vermişti bende öyle yaptım zaten sorunsuz çalışıyor, ama ülkemizde satılan her şeyde hile hurda dönüyor arkadaşlar,yok 4 gb yok 6 gb limitli yok faturalı yok şu kadar kontörü peşin alırız diyorlar ulen elin ufacık memleketi moldovaya gittim 1 aylığına iş gezisine, adamlar 10 euroya usb modemi peşin satıyorlar ve 21mbit hızında limitsiz bağlan bağlanabildiğince aylık sabit ücreti sadece ve sadece 15 euro,komik geldi ama gerçek,bizde daha limitsiz veren hiçbir operatör yok daha çıkmadı öyle bir delikanlı, olsaydı sanırım 200 euroyu bulurdu limitsizi :) ))
  yunanistanda da durum hemen hemen aynı limitsizi 20 euro ve vodafone :) ))
  şirket aynı ama bu vergilerden belimizi doğrultamıyoruzki ucuza ne alıp kullanalım,işimiş iş vesselam

 60. umit # 61

  iyi gunler aynı modemi aynı sartlarda bende satın aldım. (99 tl modem + yeni bir kontorlu hat) kullandığım isletim sistemi win7. yaptığım tek sey modemi bilgisayara takmak oldu. çıkan kuruluma ok dedim gerisini kendi halletti. inanın ekstra hiç birsey yapmadım. 10 gundur sorunsuz kullanıyorum. hızı inanılmaz iyi. bu kadar beklemiyordum. zayıf sinsay seviyesinde bile facebook videoları 1lik adslimden hızlı geliyor (adsl ve 3g modem ayrı bilgisayarlara takılıp kıyaslandı) windows 7 de bir sorun çıkmadığını yinelemek istiyorum sorun çıkan arkadaslar sorunu baska bir programda arasınlar. kurulumda yonetici olarak calıstır diyerek sorunu asabilirsiniz sanırım. birde turkcell vınn ile ilgili eklemek istediğim bisey var. bu vodafonedan aldığım modemi turkcellin vınn yazılımı ile calıstırdım. yukarda bahsedilen cevirmeli bağlantı vs gerek duymadı. turkcellin sitesinden modemlere gelip yazılım kısmından indirin. daha sonra bilgisayara kurup vodafone 3g modem yazılımını kapatın. modemi taktığınızda turkcell vınn yazılımı modemi tanıyıp bağlantı sağlaycaktır. fakat bundada bi kısıtlama var içinde vodafone sim kart takılıyken sadece turkcell diye uyarı verip kpanıyor. bende turkcell kart taktım ve turkcellin vınn yazılımı turkcell sim kartla birlikte vodafonun bu modemini tanıyıp nete girdi. yazılımın avantajıda hız bilgileri kota vs den vazgeçmemis oluyorsunz. bu uyumun sebebi arkadaslarında dediği gibi iki operatorunde aynı marka modem kullanmaları bence. gerçi turkcellin bu model modemi yok fakat yinede sorunsuz calıstığına sahit oldum ki turkcell sim kilidine kadar sorunsuz calıstı :)

 61. demet tekten # 62

  merhaba arkadaslar. ben vodafonun 1 gblık 3g sınden aldım.2 aydır kullanıyorum ama hiç memnun degilim.nete baglandıgınızda daha hıcbır sayfaya girmeden takır takır kotayı dolduruyor.bunun ıcın musterı hızmetlerını aradım.24 saat dolmadan ıptal etmek ıstedım. 7 defa sıkayet kaydı aldılar.beni 2 ay oyaladılar.sikayetim sonuclanmadan iptal edemeyeceklerını soyledıler ve kaldı. hala hızlı dusuyor hala sonuclandıramadılar ve hala ınsanla ılgılenmıyorlar.buarada ılk 3 ay ucretsız oldugunu soyluyorlar ınsanlara sonrada 9 000 fatura yolluyorlar. aklınız varsa kesınlıkle bulasmayın.beladan baska bırsey degıl

 62. Cem Kesemen # 63

  Otomatik sistem güncelleştirmelerini kapattınız mı? Çünkü sistemler nereden bağlandığınıza bakmadan otomatik olarak internete çıktığı anda güncelleştirmeleri indirmeye başlayıp hem diğer yazılımlara kalan hızı düşürür, hem de kotayı doldurur. Ben bu modemi alan herkesin bilgisayarında ilk iş olarak otomatik güncelleştirme indirme özelliğini kapatıyorum.

 63. umit # 64

  Sayın Demet Tekten yazdığnızın doğrulugu konusunda supeliyim. bende aynısını kullanıyorum. hız konusunda sorun yasamadım henuz, kota hiç birsey yapmadan artmaz sisteminizi bir kontrol ettirin. adobe guncellestirmesinden tutun windows antivirus veya bilgisayarın kendi markaya ozel programları devamlı guncelleme yapar. bunları kapatın. ozellikle yeni bir sistemse yada yeni format atılmıssa guncellemedir kesinlikle. Ayrıca bu yukarıda bahsi geçen modem ve 3 ay ucretsiz internet (1gb) için 9000 fatura gelmesi imkansız çunku bu modemden faturasız hatlar yarnarlanabiliyoru. yani faturalı hattınızla almanız (kampanyalı olarak – 3 ay ucretsiz) imkansız. 90 tl ye kampanyasız modem veriyorlar. bunu aldıysanızda zaten 3 ay internetiniz yok. kısaca bedava internet dediğiniz sadece kontorlu hatların yararlanabildiği bir hizmet oldugu için dediğiniz gibi bir fatura gelmesinin imkanı yoktur. ama siz faturalı bir hat taktıysanız problem vodafonda değil bence

 64. xxxxx # 65

  E160E modem turkcell web sayfasında 3g vınn (yazılım) sayfasından Vınn 1_6_4 programını yükleyerek turkcell sim kartla çalışıyor… Aynı sayfada huawei üretici firmasının Mobil partner programıyla tüm operatörlerin sim kartlarıyla çalışıyor…(Vodafone müşteri servisi şifre diye cihaz için internet çevirmeli baglantı servis no *99***2# veriyor..).şimdi onuda vermiyor…Bu no tüm operatörler için geçerli (ortak server kullanıyorlar…)

 65. Adem ÖZDEMİR # 66

  :D komedi ya dikkat etmeden aLinan ürünLerde herkez sıkıntı yasiyor. ArkadasLar 3 aydır Vodafonenin 5 Gb kotaLi ve ayLik 75 Lira taksitLe 1000 TL hediye ceki oLan kampanyayLa 3g modemimi aLdim. ArkadasLar yazmis 1 gb Lik internet paketini aLdim Fatura gELiyor faLan fiLan.

  ArkadasLar kusura baqmayin ama kotayı gectiginiz her 1 Gb icin 50 TL ödemek zorundasınız. yani sizin aLdiginiz 1 gb internet paketiyLe sadece Msnde yazi yazabiLirsin 1 ay boyunca sakin foto biLe acmayin o biLe doLdurur :D 1 gb dediginiz nedir sizin ya :)

  vALLa qim ne derse desin ben 75 LiraLik paketten aLdim Laptopumuda aLdim paradan yana sıkıntım yok bi kere kotayı gectim ondada 15 LiraLik fatura geLdi gittim yatırdım. BagLantı hızına geLince ben amasya merkezde oturuyorum 3 senedir TTnet kuLLanıcısıydım 7 mbps oLdugu dogru deiL ama 1024 bagLantının assagı yukarı 2 kat hızına uLasıyor qi 1024 bagLantı biLe bana yeterLiydi bu bana fazLa biLe. benim icin internetin kuLLanıLır oLması. söyLe söyLeyim ben amasyadan ankaraya devamLı seyahat eden biriyim. Amasya ankara arasında Laptopta ankaraya gidene kadar sadece 2 sefer 2-3 dakikalık kesinti oLuyor oda sebekenin tamamının gittigi anda. ben 4 ay oLdu nerdeyse tek bir sıkıntı biLe yasamıs degiLim ne faturayLa iLgiLi nede bagLantıyLa iLgiLi. Ve isin anoramLi 1 miLyarLik hediye ceki kampanyasını Paraya döktügünüz taktirde 3g internet 33 Liraya geLiyor. yani söyLeqi 1024 TTnet parasına 5 gb vın internet.

  Herkeze tavsiyemdir. Ama KesinLikLe 1 gb kotaLi 3g modem aLmayin. KesinLikLe akıL var mantık var ya 2 video izLesen 1 görüntüLü arama yapsan bitti iste 1 gb kota :D

  Vodafone 5 gb kotaLi 1 miLyar hediye ceki oLan kampanya haLa devam etmekteyse kesinLikLe tavsiye ederim

 66. enes sönmez # 67

  Arkadaşlar selam. Konulara aylardır hergün ölçüp tarttığım bu konu üzerinde yazarak ilave etmek istiyorum. Ağustos ayında vodafone 99 tl ye kontorlü hattımla tahhütsüz modemimi aldım. Bir ay Adana'da kullandım. Çoğu yerde 1mbps çekiyordu.Sonra Ankaraya taşındım. Bulunduğum yerde (Cebeci ) 3G ÇOK ZAYIFTI sürekli edge ile bağlanıyordum. Birde modemin çözemediğim bi sorunu var modem açık mavi yanarken arada koyu mavi yanıyor o zaman hatlar şöyle bir duruyor. Neyse sonra birgün turkcell hat takmayı düşündüm ve denedim çevirmeli ağ kurdum ve çatır çatır bağlandım. Fakat Ekim – Kasım aylarında turkcell 4gb hattı 290 kontore kullandım yani ortalama 55 tl ye geliyor. Bugün kontore zam geldi 250 kontor 51 tl oldu ve artık 290 kontor 50 tlyi geçiyor. Bugün aklıma Vodafone tekrar takmak geldi. Ve denedim inanamadım bulunduğum yerde Turkcell 2 mbps( indirme hızım rapidde ortalama 200 – 240 ) ye kadar çıkarken Vodafoneda 780kbps indirme hızını gördüm. Şu an ölçme yapıyorum ve akşam vakti bile 2.8mbps diyor. Sanırım önümüzdeki aylarda daha hızlı olacağından eminim bu şebekenin. Ve gittim hemen kontorlu hattımı aramalara kapattım ve sadece data olarak kullanmak adına 45 tl ye 5 GB kotalı aldım. Kafayı yedim resmen araştırmaktan. Eğer şu an kafayı yiyen arakdaşlar varsa Turkcell çok pahalı ve nerdeyse vodafone ile aynı çekim güçleri ama Ocak ayından sonra hızlıca tüm ilçelerede girecek vodafone Çünkü yurt dışı ile anlaşmalarında bu esas var ortakları tarafından imzalanan sözleşmede. Bakalım umarım bu sefer sorun yaşamadan bağlı kalırım. Merak ettiğim bu AVEA uyuyormu ?

 67. umit # 68

  Aveaya uyuyormu dediğin eğer cihazın uyup uymadığı ise turkcellin sitesine girip 3g modemlere gel. yazılım bolumunun asağılarında üretici firmanını yazılımını indirmek için tıklayın yazan yerden ureticinin yazılımını indir. adı mobil partner. bu yazılımla tüm operatorlerden bağlantı sağlayabilirsin. cevirmeli bağlantıdan daha avantajlı bence mesaj gonderimi ve limit kontrolunu yapabiliyosun. yok gerek yok dersen yine cevirmeli bağlantı ile de deneyebilirsin

 68. hasan demir # 69

  edge ile bağlandıgımızda hızımız artıomu ınternette;soruyorum çünkü sinyal gucu zayıf benım vodafone modem de 2 de sınyal edge yaparsam artarmı acaba

 69. umit # 70

  hızı kuçukten buyuge sıralarsak en altta gprs sonra edge sonra 3g var. hatta 3g bile kendi içinde hızlı ve yavası var ama yavası bile edgeten daha hızlı. yada soyle solim bahsi gecen modemin uzerinde 3 renk ısık yanar. yesil yanıyosa en yavas koyu mavi hızlı acık mavide en hızlı sekilde bağlanırsın. ama hepsinin teorikteki hızıydı bu solediğim. sole bi olay daha var ki benim basımada geldi. 3g iki çekerken 5kb ile dosya indirdiğim oldu. ayarlardan gprs/edge seçtim. full cekti. ve hızım 15kba yukseldi. bu demektir ki 3g baz istasyonu daha uzak oldugu için hızım dusuktu normal baz istasyonu 3gdestekli olmadığı halde yakın oldugundan daha hızlı bağlandı. kısaca deneyerek anlayabilirsin ama teorikte 3g edgeden daha hızlı

 70. baba38.com # 71

  arkadaşlar bende 3g mobıl modem kullanıyorum vodofone ait suan yeni bir yapılanma oldugunu için hizmet kalitesi bnm için normakl sehır içi dısı farketmıyor istambul izmir boyle buyuk sehırlerde yuksek kalıtede bazen gıdıp gelıyor.bundan dolayı muşteri hizmetlerini aradım ve onlarda yeni bir uygulama oldugu için boyle problemler olabılıyormuş.1 ocak itibariyle daha iyi kalitede olacagı kesin bizim evin yakınında verici 2 adet bulunuyor ve 3 cusu aralıkta bıtıyormuş.benim işime gelıyor oyun oynayabılıyorum saol vodofone:D

 71. murat # 72

  arkadaslar, 3g modeminizden istediginiz hızı alamıyorsanız harici anten almanızı tavsiye ederim. ( http://www.idr.com.tr den aldım ) evimde antensiz sadece edge ile baglanırken anten taktıktan sonra 1mbps'yi rahatlıkla goruyorum..gonul ister ki operatorlerin reklamlarında dedigi gibi 7,2 mbps'yi gormek ama sanırım bu su an icin buyuk bir hayal.

 72. ahmet raşit # 73

  ben gsm montajı yapıyorum. uzun vadede sizlere vodafone u tavsiye ederim. nedeni kullanılan malzeme, frekans ve yeni montajlar hesaplandığında vdfn daha iyi olacak.
  2100 bandında 900 bandı gibi kapsama yaratabilmek için 9 kat daha fazla istasyona ihtiyaç var.
  ne 2100 bandı? çünkü, data aktarımı bu frekansta daha fazla olduğu için.
  neden vdfn? çünkü, 3g montajında vdfn %90 optik kablo kullanıyor. bu da, sinyal gucu istasyonun antenlerine ulasmadan kaybı önlüyor.
  neden vdfn? montajı diğerlerine oranla daha kolay yani, çabuk.

 73. serkan # 74

  slm arkadaşlar bende turkcell vın kullanıcıyım sizler kadar uzman olmadığm için mümkün olduğunca teknik terim kullnamamaya çalışacağım umarım ne demek istediğimi anlarsınız öncelikle ben bir denizciyim sürekli yurt dışına çıkıyorum son 6 aydır karadeniz ülkelerine çalıştığım için türkiyeye daha sık geldiğimden bende vın aldım turkcell telefon sinyalinin çektiği her yerden internet bağlantısı yapabiliyorum açık denizden türkiye karasularına girdiğimizde şebeke sinyali kaliteli olduğu anlarda 7,2 mbps'yi gördüm sistemimde ve kullandım bu kısa bir süre değildi arkadaşlar dikkatinizi çekerim bulunduğum coğrafi konum itibariyle bazı durumlarda hiç bağlanamadığım anlar bile oldu o zaman yerimi değiştirip denediğimde mutlaka birşekilde bağlandim kimi zaman 236.8 mbps kimi zaman 7,2 mbps yani demek istediğim sizlerin teorik olarak gördüğünüz bu hızı ben bizzat kullandım aylarca tabi bunun nedeni açık denizde olmam etrafımda sinyal kalitesini engelleyek bir engelin olmaması ve en büyük özellikde deniz suyunun iletkenlik özelliği sizlere şöyle bir örnek vereyim işportadan almış olduğum basit bir radyonun antenine yaklaşık 4 metrelik bir kablo bağlıyıp deniz suyunun 20 santim kadar üzerine sarkıtdım suya değmemesini sağlayarak kerc boğazının girişinden istanbul fm i dinledim şu anda evimdeyim ve ne yazıkki evimden vın cihazını kullanamıyorum sinyal alamıyorum bu yüzden harici bir anten arıyorum şu anda telefon kablolarından yaptığım bir ara kablosuyla camdan çıkarıp bahçeye koyuyorum cihazı tabi bu durum beni olduğum yere sabitliyo en kısa zamanda kesin bir çözüm bulacağım bu işe birde sizlrin aracılıyla şunu belirtmek istiyurum bazı forumlarda 3g hizmeti veren şebekeler hakkında ileri geri konuşmalar yazışmalar oluyo yok efendim şukadar fatura geldi yok efendim bu kadar fatura geldi diye allah aşkına hiç dönüp bakmıyolar mı neden ben diye acaba nerede hata yaptımda bana bu kadar fatura geldi dedikleri olmuyomu turkcell de sms ile kota sorgulama sistemi var hiçmi kullanmadılar pin şifresini kaldırdılarda birileri izinsiz mi kullandı hiç incelediler mi bulundukları bölge itibariyle yabancı ülke şebekesine geçmiş olabilirler mi hiç araştırdılar mı mesela izmir ve ege bölgesinde sahile yakın bazı bölgelerde yunan şebekesine geçilebiliniyor telefonla doğuda suriye iran mısır şebekesine geçilebiliniyor sahil kesiminde gemide baş mühendis connet kart kullanıyor turkcelin izmire giderken sistem otomatik olarak yunan şebekesine geçmiş adam tam 1500 tl fatura ödemek zorunda kaldı ben bu durumun oluşacağını bildiğimden ilk günden yurt dışına kapatdım yazım biraz uzun oldu farkındayım ama istedimki kendimce bi katkım olsun bu konuya

 74. mustafa # 75

  arkadaşlar banada yardımcı olursanız sevinirin vodafonun kontörlü modeminden aldım ttnetimi iptal ettirdim sorunum cekim gücü zayıf yani iki çubuk gösteriyo ve zayıf diyo bu modemin yan kısmında anten girişi var ama anten vermediler buna göre bi anten bulabilirmiyim ve bulabilirsem nerden bulabilirim tesekürler şimdiden ilginize.

 75. umit # 76

  Mustafa bey bendede 3g bağlantısı 2 cekiyor ama yinede indirme hızında snde 180 kb ile indirme yapabiliyorum. isterseniz belli bi zaman deneyin hızınızdan memnun kalmazsanız yukarıda Murat bey bir site vermis, isteresniz inceleyin. ( http://www.idr.com.tr )

 76. Gürhan Kömürcü # 77

  Yalçın BAHADIR bey haklı bende vodofone nun kampanyansından yararlandım Ankaranın göbeği çeker diye düşündüm internette araştırma yaptım, en iyi vodofone gibi yorumlar okudum, ve neticede aldım. 6 ay oldu gPRS dışında bağlanmadı, kızılaya indim oturdum kafeye 3g ile bağlandım,
  100 mb lik bir dosya indirmeye başladım bir saat te ancakindirdi. Müşteri hizmetleri hep kem küm etti. O oynayan ünlü sanatçılara halkı kandırmaktan dava açmak gerek bence. Bulaşmayın arkadaşlar

 77. Hayretttin # 78

  Arkadaşlar ben de vodafone e160e modem aldım aldığım günden beri yeşil ışık yanıyor yani hep gprs üzerinden internete giriyorum bu da çok çok yavaş 3g kaydımı da paket aboneliğimi de yaptım ama bir türlü o bahsettikleri 3g hızlı internetle tanışamadım bilgisi olanlar lütfen yardım edebilir mi?

 78. Rustem # 79

  arkdaslar ben turkcell wınn almayı dusunuyorum merak ettiğim tırkcell wınna vodafone hattı ile girebilirmiym birde normal kontörlü hattımla hazır kartımla wınn la baglanabilirmiyim 3g hızında bazı arkdaslar cevirmeli baglantı ile girebilirsin dediler cevirmeli baglantı hakkında detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim cevirmeli baglantı nasıl yapabilirim detaylı anlatırsanız seviinrim

 79. İlkay Berk # 80

  Bir şey sormak istiyorum. Kendime ait vodafone kontörlü hattım var, ben bu modemi aldığım zaman sim kartı modeme takıcam anladığım kadarıyla Peki kartı modeme taktığım zaman bana arama ve mesaj gelebilecek mi telefonuma? Yani ben bunu bilgisayarda görebilecek miyim?

  Devamı: http://www.ceplab.com/makale/operatorlerin-3g-modem-secenekleri/#ixzz0msWsSpsF

 80. yurtseven karakütük # 81

  merhaba ben vodafone modem aldım 2 sonra 1000 tl indirim kampanyası başlattınız bu sizin müşterileriniz arasındaki eşitliğe aykırı değil mi ..? onuda geçtim o kadar reklam yapıyorsunuz her yerde çok iyi çekiyor diye ama 5 dk kopuyor .. çekişi de süper googleye 5 saniye de giriyo .. evet vodafone modem aldım almaz olaydım . bide sözleşme imzaladım elim kırılaydıda imzalamasaydım .. o kadar para veriyoruz çektiğimiz zulüme bakın ne kadar arkadaşım varsa almamaları yönünde görüş bildirdim . çok hızlı elimde net vardı ama yavaştı. onun için bi de modem aldım saolsun o da bu netten daha yavaş .. bir tane kontürlü vodafone hattım vardı. artık tek kuruş bile yükleme yapmayacağım . ailemdeki sizin hatları iptal edecem .. ve bundan sonra vodafona ait hiç bir şey kullanmayacağım .. bu arada kontürden liraya geçtiniz iğneyi biraz daha büyüttünüz teşekkürler reklamınızda tam kendinizi yansıtıyorsunuz ..bundan sonra yani bu vodafonenin süresi bitsin artık ben den ve tanıdıklarımdan bir kuruş bile yararlanamayacaksınız bunları size tehtit maksadında yazmıyorum .. size teşekkür ediyorum .. benim gibi bu ülkede yaşayanların ne kadar aklı selim birer vatandaş olduğunu gösteriyorsunuz selim tarife teşekkürler..

 81. murat gedikli # 82

  arkadaşlar bunun garantisini vodafone veremez bırak türkcell avea hiç veremez teknik bi araştırma yapın kendi çapınızda vodafone 1 sırada baz istasyonunu kurulumunda dahi vodafone daha kaliteli vodafonda tek sorun diger oparatorlere göre daha ucuz oldugu için daha cok konusuluyor buda sebekenin sürekli olarak yoğun olmasına sebeb oluyor halbuki türkcelden daha kaliteli 7 mbps oldugunu beliryor modemde ama sonucta telekonum altyapısını kullanıyorsun bundan tam sonuç bekliyemessiniz vodafone bunun garantisini verse telekom veremez sistem telekoma bagımlı olarak calısıyor ttnet 8 mbt kullanuyorum ama hic bir zaman tam sonuç alamıyorum 3g olarak su anda hic bir operator sorunsuz calışmıyor hız olarak yapılan arastırmada vodafone yine 1 sırada baz istasyonu yapınımda kullanılan mazemeler daha kaliteli ….. yani hic bir oparatörden tam sonuc beklemeyin

 82. zeynep # 83

  ben de yeni bi vodemnet aldım ama aklıma takılan bi soru var???vodemnetle msnde cam açmak kotayı çok fazla doldurr mu??

 83. hasan # 84

  modemi alalı baya oldu.4 5 ay civarı.ben aldığım zaman 3 ay ayda 1 gb internet kampanyası vardı. gayet memnun kaldım. hala kullanıyorum. aylık 1 gb kotam bittikden sonra günlük paket alıyorduk 8 liraya.sonra 3 4 arkada ortak oluyorduk(adam başı 2 lira düşüyor-24 saat internet keyfi) ben modem ile bağlanıyordum. sonra kablosuz bağlantı ile onu arkadaşlarıma dağıtıyordum. herkes gayet güzel bağlanıyordu. hız mükemmel. saniyede max 3,6 mb down. var. ben 3,5 civarlarına kadar gördüm. torrent ile indirdiğim dosyalarda 350 leri gördüğümü söyleyebilirim rahatlıkla. ancak bunlar 3g şebekesi olan yerlerde oluyor. 3g yok ise grps üzerinden bağlanıyor ki işkence diyebilirim açıkcası. ciddi manada sorun sayfalar çok yavaş açılıyor surf imkansız hale geliyor. sadece msn kullanabilirsiniz o hızda surfu unutun.
  ayrıca vodafonenin 8 liralık günlük paketi kaldırıldı. anladılar sanırım (zira abartmıyorum 24 saat boyunca toplamda 10 15 gb arası download yapabiliyorduk 3 4 arkadaş)
  şimdi günlük 4 liraya günlük paket getirdiler. 250 mb adil kulanım hakkı. daha sonra hızınızı saniyede 287 kb da düşüyor. surf için yeterli ama 3 4 sayfayı aynı anda yenilediğinizde sorun çıkıyor. genede memnunum.
  almadan önce baya bir araştırdım.
  samsunda öğrenci idim. ama sivas ta yaşıyorum. o yüzden hem samsunda hem sivas ta iyi çekmesi önemliydi.
  turkcellin tarifeleri çok pahalıydı ayrıca sözleşmesiz tarifesi yoktu (şu anda var)
  aveanın ne sivasta ne samsunda 3g şebekesi var. ki hala yok. bana o zaman 1 2 hafta içinde gelecek demişlerdi. 4 ay geçti hala yok :)
  vodafonenin bu kampanyası başladı tam ozaman gittim aldım. iyikide almışım. ciddi manada memnunum.
  eğer genellikle bağlandığınız yerde vodafonenin 3g şebekesi varsa ve almayı düşünüyorsanız alın derim.
  her hangi bir sorunuz olursa mail atabilirsiniz bilgim varsa cevaplarım iyi günler herkese.

 84. serkan # 85

  ben vodofone e160e modemini 1 ay önce aldım ama hiç memnun değilim 3g ile baglanmama rağmem 15kb/sn geçmiyor ya ayarı var ben yapamadım yada bizle dalga geçiyolar

 85. Anonim # 86

  bulunduğunuz yerde 3g şebekesi yoksa benim gibi almayın ben aldım gprs ful cekiyor download hızı 25 kb 1gb dan sonra 15e düşüyor uploadsa 8kb ne yaptıysam yükseltemedim 3g bi kademe cekti şehirde onun hızıda 15 kbti ping ise 400 lerde dolanıyor bende 3g yoksa bu alette hayat yok arkadaslar.

 86. oğuz # 87

  bulunduğunuz yerde 3g şebekesi yoksa benim gibi almayın ben aldım gprs ful cekiyor download hızı 25 kb 1gb dan sonra 15e düşüyor uploadsa 8kb ne yaptıysam yükseltemedim 3g bi kademe cekti şehirde onun hızıda 15 kbti ping ise 400 lerde dolanıyor bende 3g yoksa bu alette hayat yok arkadaslar.

 87. emre # 88

  cok yavaş sizlerdede yavaşmı

 88. erhan # 89

  merhabalar,
  Yurt dışı alışveriş sitelerinden online satın alınan 3G modemler burada sorunsuz çalışabilirmi? ayrıca bu tip bir alışverişle satın alınan 3G modemin herhangibir kuruma kayıt vs. yaptırılması sözkonusumu?
  Konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa önerileri için şimdiden teşekkür ederim.

Diğer Yayınlarımız PC Labs