İstanbul trafik yoğunluğu haritası artık iPhone'da

ozkan.erden   |   28 Şubat 2009, Cumartesi - 13:12
Facebook Twitter FriendFeed

İstanbul'da sürekli olarak trafikte araç kullananların en çok ihtiyaç duyduğu bilgilerden birisi de trafik yoğunluğu bilgisi. Gidecekleri istikamette yoğunluk var mı, yok mu; varsa altertif olarak gidecekleri yolda durumlar nedir, nerede çalışma var, bunların hepsini görebilmek isteyebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "Trafik Kontrol Merkezi" sayfasındaki yoğunluk haritası, İstanbul'daki araç sürücüleri tarafından en fazla kullanılan sayfalardan birisidir. Ve sistem oldukça başarılı. "Trafik Kontrol Merkezi" sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Yoğunluk haritası, Flash tabanlı olduğu için eğer cep telefonunda yoğunluk haritasını kontrol etmek istediğinizde cep telefonunuz Flash desteğinin olması gerkeiyor. Symbian işletim sistemleri için Turkcell özel bir yazılım çıkartmıştı ve verimli olarak kullanılabiliyordu. iPhone kullanıcılarının ise Flash desteği olmadığı için tarayıcı üzerinden trafik yoğunluğu bilgilerini görmesi maalesef mümkün değildi. Bunun için de özel bir yazılım şu ana kadar yazılmamıştı.

Turkcell, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa bir iPhone uygulama geliştirmiş: Turkcell IBB Trafik. App Store'da girip arma kriteri olarak "ibb" yazdığınızda karşınızda bu tek sonucu göreceksiniz.

Şimdi öncelikle Turkcell IBB Trafik iPhone uygulamasının özelliklerine bakalım:

 • Sadece Turkcell aboneleri bundan yararlanabiliyor
 • Bu program ile Edge veya GPRS üzerinden aktarılan veri ücretsiz, herhangi bir ücret ödenmiyor.
 • WiFi ile bu hizmeti kullanmak istediğiniz Turkcell süper şifre gerekiyor.

Şimdi yazılımın ekran görüntülerine ve kullanım tecrübelerimize bakalım:

App Store'da "ibb" diye arama yapıyoruz:

img_0076

Uygulamayı yükledikten sonra menüye "İBB Trafik" simgesi geliyor ve ona tıklayıp uygulamayı başlatıyoruz:

img_0066

İlk karşımıza gelen yoğunluk haritası:

img_0075

Ekranda parmağınızı sağa sola sürükleyerek harita üzerinde de kayabiliyorsunuz.

Kamera simgeleri dikkatiniz çekmiş olmalı. Örneğin boğaz trafiğini görmek istediğinizde o bölgedeki kameraya tıklıyoruz:

img_0078

Çok sık kullandığınız kameraları sık kullanılanlara da ekleyebiliyorsunuz. Gelen kamera görüntüleri 2 saniyelik, ama trafik hakkında fikir vermesi için yeterli. Gelen kamera görüntüleri ise 1-2 dakika öncesinin görüntüleri.

img_0073

img_0080

Uygulama güzel olmuş. İBB'nin trafik ile ilgili olarak "şu tarihte – şu saatte x noktasında onarım olacak" gibi uyarıları da bu yazılım ile almaya başlarsak, çok daha iyi olacak. İBB'nin trafik kazalarını da uyarı olarak geçtiğini biliyoruz. Örneğin uygulama, 5 dakikada bir bu tür önemli bir uyarı var mı yok mu diye kontrol yapabilse; ve kullanıcı tarafında bu ayarlanabilse, bir çok kullanıcının ihtiyacı fazlasıyla karşılanmış olacak.

Tartışma - 10 Mesaj
 1. Deathline # 1

  Adı geçen program java tabanlı bir çok cihazda çalışabiliyo zaten symbiana has bir durum değil, Ceptrafik Plus diye tabir edilen program motorola e6 da çok güzel çalışıyor.

 2. Ormanci # 2

  İşte bu süper olmuş, bunu ne zamandır bekliyordum… Hemen yükledim :)

 3. jeep # 3

  İstanbul trafik yoğunluğu haritasının ne işe yaradığını hala çözemedim. İstanbul'da benden daha uzun süre geçiren, doğma büyüme İstanbul'lu olan arkadaşlarıma sorduğumda da mantıklı bir cevap alamadım açıkçası. :D

  Benim anlayamadığım nokta şu:

  Gideceğimiz güzergahın alternatifi yoksa , ki çoğu yolun yok :D olsa bile alternatiflerde her daim tıkalı, belli saatlerde ana arterlerin bir çoğu her daim tıkalı, tıkalı, tıkalı… :D

  Sırf trafiğe yakalanmamak için sabahın köründe boş yollarda Levent'ten Bakırköy'e 15 dakika'da gidebilirken, akşamları aynı yolu 1.5-2 saatte almak kesinlikle bir Çin işkencesi. Ben o kadar saatte Ankara'yı 2 kere turlarım. :D

  Hiçbir şekilde altyapısı yeterli olmayan (Sabahları ve akşamları metrolarda dahil buna.) Levent'de inşaası devam eden milyon dolarlık gökdelenlerde oturacak olanlar geldiği vakit Levent'in trafiği ne hale gelecek merak ediyorum.
  Sanırım hep birlikte kafayı yiyeceğiz.

  Yakında tekrardan o trafiğe girecek olmak beni taa Ankara'lardan korkutuyor açıkçası. :D

 4. DDGuclu # 4

  Bence gayet yerinde bir uygulama. Zaten hali hazırda diğer işletim sistemleri kullanıyordu daha önce görmüştüm. Çok kullanışlı.

  @jeep: Her yolun 2 3 alternatifi ve eğer o semtte oturuyorsanız kısa yolları da vardır. Hani normalde yol boşken giderseniz daha uzun süren, ama yol dolu iken daha kısa gelen kısa yollar. Bunun yanında trafiğin durumuna bakarak, mesela bir yere mi yetişmeye çalışıyorsunuz, toplu taşıma aracını seçebilir, hatta toplu taşıma araçları arasında tercih de yapabilirsiniz. Aslında bu uygulama genel olarak Avrupa yakasına yarıyor. Anadolu yakasında trafik 1 2 yer hariç öyle ahım şahım kitlenmiyor ve çok daha fazla ara yol alternatifleriniz var.

  Pazartesi sanırım, Metrobüs anadoluya da geçiyor. Söğütlüçeşme'de çok büyük bir otobüs terminali yapıyorlar. Sanırım artık köprüden otobüs geçirmeyip sadece metrobüs geçirecekler. Daha kullanışlı olacağını düşündüğüm bir sistem geliyor. Ayrıca Beşiktaş'a da 1-2 duraklı metro geliyor levent metrosunun bir ayağı Taksime giderken diğer ayağı da Beşiktaş'a gelecekmiş. Tabii ayrıca Metro artık Maslak'a kadar geldi. Sarıyer için çalışmalar hızla sürüyormuş.

  İstanbul'a gelince garipsemeyin diye diyorum :) Daha bugün Mimarsinan'dan Mecidiyeköy'e 1 saat 10 dakikada indim. Bu harika bir süre çünkü otobüsle yol boşken bile 1.20 saat, doluysa 3 saati bulabiliyor.

  Velhasıl, belediye seçimlerinin bu yanı çok iyi. O andaki başta olan belediye, çalışıyor da çalışıyor. Harıl harıl, gece gündüz.

  Menfaat uğruna ah ah. Bu ülkeye ayda 1 seçim lazım.

 5. hamsi # 5

  keşke hergün seçim olsa :D

 6. jeep # 6

  @DDGuclu
  Valla gittiğim güzergahın bir alternatifi ne yazık ki yok. Alternatif yollar ancak ana yollarla işiniz bitip evinize yaklaştığınız vakit ortaya çıkıyor ki o zamanda zaten pek bir önemi kalmıyor. O ana kadar olan olmuş oluyor. :D

  Bir keresinde Kağıthane taraflarından bir alternatif yol çalışması yapayım dedim sonuç hüsran. Hatta daha beter. :D

  Mesela mesai çıkışı Cevahir'in arka sokaklarını bir gezmenizi tavsiye ederim. Ya da Kanyon, Metrocity önünü. Leventten gelen ya da gelmeye çalışan, çabalayan insanları bir gözlenmeyin.

  Yolları daha fazla genişletemeyeceğinizden tek alternatif toplu taşınıma önem vermek. İstanbul'lular açısından bunun en güzel örneği sanırım Metrobüs hizmeti. Siz trafik içinde çile çekerken yanınızdan vızır vızır geçen Metrobüslere imreniyorsunuz. Çünkü sizin 1.5 saatte aldığınız o yolu 15 dk.'da alıyorlar. Metrobüs durağına bıraktığınız arkadaşınız siz daha yolun yarısına bile gelmemişken evine varmış, duşunu almış, yemeğini yemiş TV'de haberleri izliyor oluyor. Şaka gibi ama gerçek! :D

  Benim görebildiğim kadarıyla İstanbul'da iş ve ev arası trafik probleminden kaçışın tek yolu işinize yakın bir yerde evinizin olması.

  Yoksa trafik ömrünüzden ömür alıyor. Eskiden forumlarda işe gidip gelirken dizi / film izlemek için fellik fellik player arayanları anlayamazdım ama şimdi çok mantıklı geliyor. Hergün bir insanın 24 saatinden 3-4 saati yolda geçer mi? İstanbul'daysanız geçiyor işte. :)

 7. Emin AS # 7

  Google maps de trafik özelligi var, bu bilgileri ona yükleyip, kullansalardı daha verimli sonuç alırlardı. Bu şekilde özel uygulamalara vs gerek kalmazdi, her isteyen internet tarayıcısıyla mobil de olsa, rahatlıkla yogunlugu görürdü.

  Google maps de newyork haritasına gidin, oradan trafik dügmesine tıklayıp, sadece yol yogunlugunu degil, kapalı yolları bile görebiliyorsunuz. İstanbul belediyesinin yaptıgı fazla verimli olmamış.

 8. Batuhan # 8

  1- İBBCeptrafik Java desteği olan çoğu telefonda çalışıyor. Turkcell ile hiçbir alakası yok İBB'nin kendi yazılımı. İçinde kazalar, yol çalışmaları duyurularınıda barındırıyor.. Olsa ne güzel olur denmiş ama bu versiyonda kaza ve yol çalışmaları var. Ayrıca bu versiyon 2006Cebitte tanıtıldı, şeçimden çok önce :D

  2- İBBCeptrafik + alar kurabiliyorsunuz, güzergahınızı şeçiyorsunuz size süreyi ve ortalama hızı söylüyor, siz kural oluşturarak istediğiniz şartlar gerçekleştiği an uygulama kapalı olsa bile alarm ötüyor, ayrıca bu versiyon baz istasyonundan faydalınırak konum belirliyor ve haritayı bulunduğunuz nerde açıyor. Bu versiyon'un Turkcell ile alakası yok, sadece Turkcell konum bilgidini veriyor o kadar. Diğer operatörler daha bunu sağlıyamadı

  3- İphone Trafik, Turkcell ciddi miktarda iphone sattığı için bu gelen tepkiler ile bu versiyonun çıkarılması için girişimlerde bulundu. Şonuçta tüm veri sağlayan uygulama ve sayfalar İBB'ye ait, sadece resimleri gösteren arayüz Turkcell tarafından hazırlandı. Turkcell'in bu derece sahiplenmesine İBB ne diyecek merak ettim.

  Bu arada kamera sayısı 400 oluyor, kameralar arazide var, internete 1-2 haftada verilir gibi gözüküyor. Sensör sayısıda 500 olacak ama bu şeçimden evvele yetişmez

  jeep, İstanbulun sorununun alternatif olmadığı doğru bir gerçek, senin bu gördüğünü daha akademisyenler görmedi sorun bu zaten, yıllarca yeni yollara hep karşı çıktılar sanki yol var.
  Ancak durum diye ne yapıcağız, bilgiden zarar gelmez, trafik değişkenlik gösterebiliyor, ben çıkış saatimi ona göre ayarlıyorum eve mutlu stressiz geliyorum,

 9. Cex # 9

  Yazılım güzel olmuş. Ama yorumları okudukça, İstanbul'da yaşayan arkadaşlara üzülmeden de edemiyorum. Bursa'da şahir merkezindeki evimden OSB'deki fabrikaya rush hour'da kabaca 15-20 dakikada gidebiliyorum, bazen bu bile uzunmuş gibi geliyor ama sizlerin durumunu okudukça birden çok kısa geldi! 17:30'da işim bitiyor, 17.50'de evdeyim :) Cuma akşamları da 17.30 Mudanya-Yenikapı feribotu ile atlayıp ist'e geliyorum. 19.30'da Taksim'deyim.. İstanbul haftasonu gezmek için süper!

  İstanbul'da belki yapılması gereken, bu trafik bilgisinin GPS cihazlarının algılayabileceği TMC sinyali olarak verilmesi. Böylece trafik görüntülerine bakmadan, nereden gitmenin daha iyi olacağını GPS cihazı otomatik olarak belirleyebilir.

 10. anday # 10

  tanıtım için teşekkürler

  İşin doğrusu kendi adıma artık trafik yoğunluğuna bakmadan program yapmıyorum. Özellikle eğlence vs için destinasyon belirlerken trafik yoğunluğu bilgisi öncelikli veri haline geldi. Bu veriye her yerden bu hızda ulaşmak büyük kolaylık.
  İstanbulda yaşamak hata affetmiyor.

Diğer Yayınlarımız PC Labs